Na Old Trafford se chystá třetí zemětřesení za poslední tři roky. Přichází José Mourinho, další "pokus" po Louisi Van Gaalovi a Davidu Moyesovi, který má nahradit legendárního sira Alexe Fergusona. Jak na tuto změnu nahlížejí fanoušci, prozradil TÝDNU Marek Cocher, šéfredaktor největší česko-slovenské fanstránky a komunity Manchesteru United - Devilpage.cz.
Aktivním fanouškem jste už dlouhé roky. Jaká je vzhledem k neúspěšným sezonám nálada přímo v Manchesteru?
Ke konci sezony to bylo už hodně hektické a názory se různily. U mnohých fandů se začala projevovat frustrace či jistá znechucenost. A to ne kvůli výsledkům nebo propadům v ligové tabulce, ale především kvůli nevýrazným výkonům na hřišti a doslova nudném herním stylu. Při mých návštěvách v Manchesteru jsem na vlastní oči viděl odevzdanost fanoušků, kteří už ve velkém počtu přestali důvěřovat nastolené filozofii Louise van Gaala. Vedl jsem rozhovory s domácími a tuto sezonu považují za návrat do toho nešťastného proslaveného ročníku pod Davidem Moyesem.
Navštívil jste několik zápasů, mimo jiné finále FA Cupu ve Wembley. Byl to byl rozlučkový zápas Louise van Gaala. Dá se říci, že si s fandy nesedl?
V první půlce sezony to bylo ještě dobré. Navštívil jsem zápasy Ligy mistrů proti Wolfsburgu a PSV Eindhoven, v tu chvíli ještě panoval relativní optimismus. Po tragickém prosinci se situace změnila a postupně se vše jen zhoršovalo.
V jakém ohledu?
Ve druhé polovině sezony byla celková atmosféra mezi fanoušky horší nejen v Anglii, ale i na mnoha diskuzích na česko-slovenských portálech a sociálních sítích. V Manchesteru to vyvrcholilo v posledních dvou měsících, když se manažerovi nedostávala podpora ze strany skalních příznivců a atmosféra byla na poměry celkově vlažná. Pomohly tomu i některé ztráty s papírově slabšími soupeři. Právě to byly pro United v konečném hledisku důležité body, které jim v celkovém součtu chyběly.
Na finále FA Cupu to už ale nebylo téměř znát...
Ve Wembley to bylo jiné, tam všichni podporovali hlavně svůj milovaný klub, který tu trofej vzhledem k této sezoně plné zranění a kolísavých výkonů potřeboval. Atmosféra byla úžasná.
Oslavovali fanoušci i blížící se odchod Van Gaala?
Myslím, že jsou hlavně rádi za novou změnu, nový impuls a určitě i nové herní vize, které po jeho odchodu přijdou. Jednoduše přestali jeho hernímu konceptu a celkové filozofii věřit, protože v jeho druhé sezoně očekávali mnohem víc, hlavně po stránce herních výkonů.
Jaký mají fanoušci United vztah k Josému Mourinhovi, který jej má nahradit?
Složitá otázka. Z určitého pohledu rozdělil fanoušky na dva tábory. Jedni se na jeho příchod velmi těší, protože v něm vidí zkušeného manažera s velkým charismatem, který vyhrál za svou kariéru spoustu trofejí. Navíc je podobně jako zbožňovaný sir Alex Ferguson vítězný typ. Mimochodem právě s Fergusonem měl Mourinho vždy výborný vztah a na adresu United se prakticky nikdy nevyjadřoval urážlivě či provokativně. Naopak Fergusona a Manchester vždy respektoval a vyjadřoval se ke klubu na úrovni.
Co vadí té druhé části fandů?
Ti si naopak myslí, že se do klubu nehodí. Podle jejich názorů není schopen reprezentovat bohaté a dlouholeté tradice klubu z Old Trafford. Jednou z nich je práce s mladými hráči a podpora nadějných fotbalových talentů. Také se jim nelíbí jeho občasné arogantní chování a velké ego. Je zde spousta rozdílných názorů. I tak ale registruji dost fanoušků, kteří mu dosud nijak extra nefandili, ale jsou rádi především kvůli změně na manažerském postě. Jak už jsem říkal, Louisi van Gaalovi přestali důvěřovat.
Vnímáte také nekoncepčnost z minulých let jako odklon od tradičních hodnot klubu?
Spíše si všímám určitých změn, ale beru je realisticky a se střízlivým pohledem. Fotbal se mění a jde se jednoduše s dobou. V moderním světě je to obrovský byznys a Manchester United i vzhledem ke třem posledním slabým sezonám stále figuruje v top 3 klubů s nejvyšší hodnotou. Stejně tak klubové příjmy jsou na úrovni Barcelony, Realu Madrid či Bayernu Mnichov, tedy klubů, které si na rozdíl od United sáhly na trofeje a jiné úspěchy. Pořád ale vidím snahu a hlavně rozhodnutí vedení, které se snaží o zachování určitých poměrů a tradic, hlavně z pohledu zapracování mladých hráčů do hlavního týmu. Ředitelem akademie se stal bývalý odchovanec a hráč klubu Nicky Butt, takže této cesty se klub stále drží. I propuštění Louise Van Gaala proběhlo velmi důstojným způsobem až po sezoně, kdy tento holandský manažer nejprve získal nejstarší klubovou trofej na světě a po dvanácti letech vrátil FA Cup na Old Trafford. Jinak řečeno odchází s medailí a klub společně s hráči bere tento menší pohárový úspěch jako odrazový můstek do blízké budoucnosti. Na něm se dá stavět a byl motivací hlavně pro mladé hráče, kteří teď budou po titulech ještě hladovější.
Jeho příchod zároveň může znamenat odchod Ryana Giggse, klubové legendy, která si jistě výhledově myslí na post hlavního trenéra. Nemůže to narušit vztahy s jeho celoživotním klubem?
O tom se dá zatím těžko mluvit, protože Mourinho má údajně zájem o spolupráci s touto obrovskou klubovou legendou. Uvidíme, jak dopadnou jejich podrobnější rozhovory. Bude záležet na ambicích samotného Giggse, možná se bude chtít konečně po čtyřech letech na postu asistenta pohnout na funkci hlavního manažera. Ale po boku Mourinha by zase mohl získat skutečně velké zkušenosti.
V čem vidíte klady Josého Mourinha?
Má velké charisma, a i když si svou pověst mnohokrát trochu pošpinil zbytečnými skandály, právě jeho kontroverzní přístup a místy žertovné či arogantní veřejné vystupování v kombinaci s neuvěřitelnými úspěchy, které zažil, z něj udělaly velmi respektovanou osobnost ve fotbalovém světě. Tak jako ho někteří lidé nenávidí, tak ho zase jiní nadevše milují.
Je nějaký ohled, ve kterém vám Mourinho naopak vůbec nesedí?
Právě některými svými skandály. V Realu Madrid ztratil důvěru většiny hráčů v kabině a stálo ho to odchod z klubu. Někdy se obávám, aby jeho silné ego nepřerostlo všechno ostatní. Jak povídal sir Alex Ferguson: Nikdo není víc než klub. Každý člověk se ale učí ze svých chyb a právě Mourinhův příchod do Manchesteru z něj může udělat ještě lepší osobnost a zároveň i lepšího manažera. Samozřejmě doufám, že mladí hráči neztratí své místo a nebudou nahrazeni drahými posilami ze zahraničí, protože to by mě mrzelo a štvalo nejvíc.
Hra Manchesteru United pomalu uvadala už během posledního roku Alexe Fergusona. Nese i on svůj díl viny na současném stavu?
Podle mého názoru na tom bude kousek pravdy. V roce 2013 neodešel jen on jako hlavní architekt klubu, který nebyl pro ostatní jen nějakým šéfem, ale i příkladem, oporou či doslova otcem. Kromě něj klub opustil i zkušený ředitel David Gill a hlavně velcí hráči, dlouholeté legendy klubu jako Paul Scholes a o rok později Ryan Giggs, Rio Ferdinand, Nemanja Vidič a Patrice Evra. Mnozí hráči z "Fergieho" éry se zase nedokázali prosadit a naplnit očekávání a z klubu také odešli, třeba Anderson, Nani, Rafael, Fabio, Welbeck či Evans. Každopádně ten odchod nikdo nečekal, ani sám Ferguson, odešel kvůli své manželce. Zdá se, že se všechno nenaplánovalo s dostatečným předstihem. Každý tušil, že to bude náročné, nahradit Fergusona a jeho slavnou generaci vítězných hráčů. Náročné to bude i v nejbližších letech, protože teď to byla nepochybně unikátní éra.
Je ještě brzy, nejsou známy jména posil ani odchody. Přesto, s jakým očekáváním vzhlížejí fanoušci k následujícímu roku? Nebylo už sezon určených k přestavbě a určitému hájení neúspěchu příliš?
Myslím si, že je to vzhledem k investicím a přestupům v jiných klubech za posledních pět let ještě v určité normě. United za Fergusona výrazně šetřili a po odchodu Cristiana Ronalda nepřišel kromě Berbatova a Van Persieho žádný drahý a hvězdný hráč. A přesně během těchto sezon největší rivalové, ale i jiné přední evropské kluby dělali obrovské nákupy. Ferguson naopak stavěl na nadějných mladících, jako byli Chicharito, Jones, Smalling, Buttner, Evans či De Gea. Ne vždy se vám ale podaří udělat z Cleverleyho druhého Scholese nebo z Younga nového Giggse. David Moyes slízl nepřipravenost vedení po Fergusonově odchodu a přivedl si jen svého svěřence z Evertonu Marouaneho Fellainiho. Až Louis van Gaal začal s kompletní hráčskou obměnou a přestavbou týmu. Někteří hráči nebyli tou správnou volbou, například Ángel Di María, naopak jiné posily zapadly dokonale, třeba Anthony Martial. Manchester prostě dlouho šetřil a každou investovanou libru si vyrobil díky své vlastní režii, peníze nebyly do klubu nalité ze zdrojů majitelů-zbohatlíků. Naopak Manchester United splácí dluhy svých amerických vlastníků, rodiny Glazerových, kteří je po převzetí United na klub převedli.