Němec Özil je X faktorem Arsenalu. Hlavně klid, říká o titulu

8. 12. 2013 06:30
Německý špílmachr Arsenalu Mesut Özil.
Německý špílmachr Arsenalu Mesut Özil.

Londýnský Arsenal byl v minulých letech považován za prokletý klub, který už nikdy nic nevyhraje. S příchodem německého reprezentanta Mesuta Özila se všechno změnilo, podceňovaný tým vévodí s drobným náskokem anglické Premier League a svou hrou opět lahodí oku nezaujatého diváka.

Právě posila z Realu Madrid se stala symbolem současného vzestupu. Fanoušci věří, že by se po osmi letech mohli konečně dočkat nějaké trofeje. Özil si tlak nepřipouští, protože je na něj dobře zvyklý z předchozího působiště. "Hrál jsem v Realu, tam je obrovský nátlak na výsledky, musíte vyhrát naprosto každý zápas," řekl pětadvacetiletý reprezentant. Jeho extrémní uvolněnost se projevuje i na hřišti, kde s lehkostí diriguje celou hru Arsenalu. "Hrál jsem tam tři roky a nic mě jen tak nevyděsí. Z toho plyne i ta moje lehkost," vysvětluje Němec s tureckými kořeny.

"Lidé by měli pochopit, že ve fotbale se nedá pořád jen vyhrávat. Na druhou stranu dělám denně, co miluji. Tlak se snažím nevnímat, někdy to funguje, což ale není pravidlem. Někdy to prostě nejde, jenomže s tlakem to nemá nic společného," popisuje nová modla fanoušků Arsenalu své fotbalové myšlení. Ačkoliv se německý špílmachr projevuje na hřišti velmi sebevědomě, ve skutečnosti je příliš plachý. "Özil mimo hřiště není moc vidět. Je tichý, zbožný a skromný" popsal ho stručně generální ředitel Arsealu Ivan Gazidis.

Mesut Özil společně s letošním objevem v záložních řadách Arsenalu Aaronem Ramseym.Německá reprezentace čeká na mezinárodní triumf od roku 1996, kdy ve finále mistrovství Evropy zdolala Česko. Nyní to chce v Brazílii změnit. "Jedeme tam pro trofej," tvrdil Özil bez váhání. Los Německu přisoudil do základní skupiny USA, Ghanu a Portugalsko. "Je jedno, kdy narazíme na silné soupeře. Postupně musíme stejně všechny porazit, abychom dosáhli vrcholu," dodal.

Arsenal má pohodlný čtyřbodový náskok, avšak Özil současnou situaci nepřeceňuje. Podle něho je ještě moc brzo, aby se dalo mluvit o konkrétních cílech. "Jdeme určitě správným směrem, ale cesta za ligovým titulem je dlouhá," prohlásil Němec. "Chceme dále rozvíjet naši hru, jen tak můžeme dosáhnout nejvyšších cílů," doplnil vítěznou vizi. "Nyní máme ovšem velké sebevědomí, pracujeme dobře jako tým a díky tomu jsme velmi silní. Můžeme se především opřít o talentované hráče, tajemství úspěchu je schováno v jejich rozvoji," pochválil Özil spoluhráče.

Když se rozhodoval, kam přestoupit, největší roli sehrál generální manažer Londýňanů Arsene Wenger, který ho do týmu moc chtěl. "On je jedním z nejlepší manažerů na světě, dal mi důvěru, a proto nemůžu být šťastnější. Byl to pro mě nejlepší krok," vylíčil německý reprezentant okolnosti překvapivého odchodu do Anglie. "Anglická liga je nejlepší na světě, je tady silná konkurence. Hra je sice více fyzicky náročná, ovšem zdejší atmosféra mi to vynahrazuje," poznamenal na závěr.

Autor: Tomáš MárFoto: AP Photo/Martin Meissner

Další čtení

Mafia: Domovina ukazuje hlavního hrdinu a herce

Věda a technika
17. 6. 2025
Start Tour de France, takzvaný Grand Départ, je mimořádnou událostí. Brzy by se mohlo startovat ze Staroměstského náměstí.

Česko bude možná hostit start Tour de France. Byla by to velkolepá událost

Sport
18. 6. 2025
Petr Neruda, vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, jako jeden z prvních obdivuje pozadí Věstonické venuše.

Chcete vidět zadek Věstonické venuše? Poprvé ji budou vystavovat vestoje

Kultura
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ