Prezident FIFA Blatter: Vyšetřování korupce vítáme!

27. 5. 2015 21:42
Sepp Blatter.
Sepp Blatter.

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter v prvním vyjádření po vypuknutí korupčního skandálu řekl, že vyšetřování amerických a švýcarských úřadů vítá. Jeho organizace je prý připravena na případu spolupracovat. Kauza podle něj ještě posílí opatření, která FIFA už zavedla s cílem ukončit ve fotbalovém dění nekalé praktiky.

"Pro fotbal, fanoušky i FIFA je to složité období. Musí ale jasně zaznít, že vyšetřování švýcarských a amerických úřadů vítáme. Pro takové počínání jednotlivců není ve fotbale místo," uvedl Blatter v prohlášení.

Šéf světového fotbalu se nijak nevyjádřil k páteční volbě předsedy FIFA, kde má usilovat o znovuzvolení. Evropská fotbalová unie UEFA už vyzvala k odložení kongresu. Ještě předtím v průběhu hektického dne FIFA prostřednictvím mluvčího oznámila, že kongres i volba předsedy se uskuteční podle plánu, protože s nynějším vyšetřováním přímo nesouvisí.

Švýcarští vyšetřovatelé ve středu ráno v Curychu na žádost americké strany zadrželi sedm funkcionářů FIFA kvůli údajnému dlouholetému soustavnému korupčnímu jednání. Obviněno je celkem 14 lidí. Jedenáct funkcionářů včetně místopředsedů Jeffreyho Webba a Eugenia Figuereda FIFA suspendovala ze všech fotbalových aktivit.

"Sankce etické komise jsou na podobné úrovni jako kroky, které FIFA už léta činila, aby zastavila lidi, kteří porušují etický kodex," uvedl Blatter. "FIFA bude s úřady dál spolupracovat a také uvnitř organizace usilovně konat, aby získala zpět důvěru a očistila fotbal od všech negativních jevů," prohlásil Blatter.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Tsafrir Abayov

Další čtení

ilustrační foto

CNBC: Export telefonů iPhone z Indie do USA v dubnu prudce vzrostl

Ekonomika
27. 5. 2025

Francie utratila 90.000 eur za diskreditaci výzkumu o dopadu jaderných testů

Domácí
27. 5. 2025
ilustrační foto

Stále větší roli při výuce medicíny hrají simulace, v Motole budou nové prostory

Domácí
27. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ