Přes léto zasáhla fotbalem posedlé Britské ostrovy další invaze zahraničních "přistěhovalců". Cizinci v mnoha anglických klubech tvoří většinu, britských rodáků ubývá. "Škodí to našemu národnímu týmu," říká bývalá opora zadních řad Albionu a jedna z opor Manchesteru United Rio Ferdinand.
Britské rodáky to muselo bít do očí. V utkání mezi Manchesterem City a Newcastlem United nastoupili pouze tři hráči původem z Velké Británie. Brankář Joe Hart a stoper Joleon Lescott na straně Citizens, obránce Ryan Taylor v dresu "Strak". Příliv zahraničních hráčů do prestižní ligy se zdá být nekonečný, domácích opor je již nyní jako šafránu.
"Kluby mají velmi málo anglických hráčů a to je to, co škodí národnímu týmu," nechal se slyšet Rio Ferdinand z Manchesteru United. Jeho zaměstnavatele jako by se však tato slova příliš netýkala. V základu Rudých ďáblů se pravidelně střídá minimálně jedenáct místních rodáků, další nadějní mládežníci čekají na svou příležitost. U globálně proslulého týmu je to v rámci Anglie celkem nevídaný jev.
Jinde ale hrají prim hlavně hráči ze zahraničí. "Podívejte se na zápas mezi Newcastlem a Manchesterem City. Pouze tři Angličané z dvaadvaceti fotbalistů. To je přeci hanba!" štve Ferdinanda, který volá po změně pravidel v anglické nejvyšší soutěži. Například v české Gambrinus lize je povolen start maximálně tří hráčů, kteří jsou občany státu mimo Evropskou unii.
"Měly by tu být nějaká pravidla, abychom omezili počet zahraničních hráčů v Premier League. Měl by se stanovit minimální počet anglických hráčů, kteří nastoupí v základní sestavě," myslí si Ferdinand, který hledal inspiraci v Turecku, kde již limity pro týmy existují.
"Každý klub smí mít na soupisce maximálně deset zahraničních hráčů a v nominaci na zápas jen šest z osmnácti. V Evropě sice existují určité předpisy, které to nepovolují. Pokud ale chceme ochránit tradiční hodnoty anglického fotbalu, musí se něco změnit," dodává Ferdinand.