Česko jde svou cestou, hvězdy z NHL "škrtit" nebude

13. 9. 2012 17:00
Sestavu Kladna by mohli vyšperkovat i Tomáš Plekanec s Jaromírem Jágrem.
Sestavu Kladna by mohli vyšperkovat i Tomáš Plekanec s Jaromírem Jágrem.

Prázdné stadiony, zklamaní diváci, hráči v nejistotě. Scénáři, který by v NHL nastal v případě výluky, se zámořská liga už s největší pravděpodobností nevyhne. Podobně jako před osmi lety tak budou hokejisté hledat kluby, ve kterých by si čekání na novou sezonu zkrátili. A zatímco například ruská KHL vydala opatření, která mají příval zámořských hráčů omezit, česká extraliga je v tomto ohledu naprosto benevolentní.

"Čekáme na definitivní výsledek jednání mezi hráčskou asociací a vedením NHL. Situace je ale taková, že ta dohoda asi nenastane. Z hlediska extraligy by byl příchod zámořských hvězd určitě ku prospěchu, pro soutěž i diváky by to byla obrovská věc," uvedl ve čtvrtek odpoledne prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

A natěšení tuzemští fanoušci doufají, že právě jejich klub přiláká ze zámoří zvučný úlovek. S pomocí Jaromíra Jágra počítá jeho extraligové Kladno, Pardubice zase pomalu přemýšlejí, koho zařadí do útoku s Alešem Hemským a možná i Davidem Krejčím. Slávistický trenér Vladimír Růžička touží po svém klenotu Romanu Červenkovi a fanoušci Sparty čekají, zda si jejich klub nakonec plácne s Patrikem Eliášem. A hvězd by na tuzemských ledech bylo zřejmě ještě mnohem víc.

"Je třeba pouze vyřídit transferkarty, dodržet přestupní řád a potom už je všechno jenom na dohodě mezi hráčem a klubem. Nechceme tomu nijak bránit," prozradil ředitel extraligy a bývalý obránce Josef Řezníček.

Pražská Sparta prý zvažuje angažování forvarda Devils Patrika Eliáše?Česká samoregulace

Český přístup vůči zámořské expanzi je tak poměrně benevolentní, žádné přiškrcení nájezdu hráčů slavné ligy se nechystá. Přitom například kontinentální liga je v tomto ohledu daleko obezřetnější. Ze Severní Ameriky chtějí její bossové pouze prvotřídní hvězdy a osvědčené hráče, jakoukoliv "druhou jakost" odmítají.

KHL tak stanovila poměrně přísná pravidla, která angažování hokejistů ze zámoří upravují. S výjimkou ruských hráčů musí mít případné posily za poslední roky odehráno alespoň 150 zápasů v NHL nebo aktivní zkušenosti s ruskou ligou. Pokud by se pak jednalo o mladší hráče, je v letech 2010-2012 nutný alespoň jeden jejich start na mistrovství světa či olympiádě, případně účast ve finále Stanley Cupu nebo zisk některé z prestižních individuálních trofejí.

Ještě dál potom zašla švédská nejvyšší soutěž, která svým klubům umožní dohodu se zámořskými hráči pouze v případě, že dojde k podepsání smlouvy na celou sezonu - tedy kroku, který je vzhledem k nejasné délce případné výluky hodně nepravděpodobný.

Přístup české extraligy se sice v porovnání s kritérii KHL nebo švédské soutěže může zdát až příliš lehkovážný, jenže tuzemská soutěž počítá s jistou mírou samoregulace, která zámořské "okupaci" zabrání.

"Z hlediska majitelů klubů a manažerů je angažování takových hráčů obrovská starost. Hodně dobře musí zvážit jejich zabudování do kádru, je to sázka do loterie," říká Král a Rezníček dodává: "Velký problém budou drahé pojistky a samozřejmě i zásahy do sestavy, které tím vzniknou. Obecně si myslím, že k tomu budou kluby přistupovat střídmě."

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ