Sedmého září 2011. Den, který uvrhl hokej do tmy, chvíle, které rozplakaly celý svět. Právě dnes je to rok od leteckého neštěstí, při kterém zahynul celý tým Jaroslavle včetně tří českých reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. V atmosféře přetrvávajícího smutku se však snaží tamější klub hledět do budoucna. Postavil úplně nový tým a s jeho pomocí chce vzdát tragicky zesnulým kamarádům co největší poctu.
Byli považováni za favorita KHL, ale jejich pouť za vytouženým Gagarinovým pohárem skončila hned na začátku. A bohužel navždy. Přesně před rokem se na letišti Tunišna u ruské Jaroslavli zřítil při startu letoun Jak-42, který měl tým Lokomotivu dopravit k prvnímu zápasu nové sezony v běloruském Minsku.
Při neštěstí zahynulo 43 lidí, převážně hráčů Lokomotivu, útočník Alexandr Galimov zemřel na následky vážných zranění o několik dní později. Jediným, kdo leteckou katastrofu přežil, byl palubní inženýr Alexandr Sizov.
"Tohle je nejčernější den v historii našeho sportu... strašná tragédie pro celý hokejový svět také proto, že se dotýká tolika národů. Naše myšlenky a modlitby jsou u rodin a přátel obětí," vyjádřil tehdy lítost šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel.
V troskách letounu přišli o život i tři čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. V slzách se s nimi loučili jejich nejbližší i zaplněné Staroměstské náměstí, kde dřív národní tým slavil své úspěchy.
Bezprostředně po havárii odstartovalo vyšetřování, které od počátku pracovalo z různými verzemi. Chyba pilotů, špatný technický stav stroje, nešťastná náhoda. Jedna verze střídala druhou. Konečným verdiktem nakonec bylo, že tragédii způsobilo bezděčné brzdění pilota při startu. Navíc se ukázalo, že posádka nebyla dostatečně vyškolena a jeden z pilotů užíval léky, které byly v rozporu s vykonáváním jeho profese. Pochybení byla navíc připsána i letištnímu personálu a teprve nedávno obvinili vyšetřovatelé i manažera aerolinek, který prý neměl piloty do kabiny letadla kvůli nedostatečné kvalifikaci vůbec pustit.
Poselství do nebes
"Už je to sice rok, ale samozřejmě, že na to člověk jen tak nezapomene. Byli to kamarádi, ale už bych se k tomu nerad vracel," zavzpomínal na neštěstí kapitán pražského Lva Jiří Novotný.
Ihned po havárii se tehdy zrodila myšlenka na záchranu týmu. Každý z celků KHL měl Jaroslavli věnovat hráče a narychlo poskládaný celek odehrát sezonu na počest zesnulých hráčů. Lokomotiv ale tuhle možnost nakonec odmítl a vrací se až teď. Se zbrusu novým týmem a touhou vzdát zesnulým kamarádům co největší hold.
"Jaroslavl, Rusko a celý hokejový svět stále truchlí. Naším úkolem je zachovat vzpomínku na velký tým a udělat vše možné, abychom slavný klub obrodili. Aby z nebe viděli, jak hraje Lokomotiv, a byli na to hrdí," cituje ČTK klubového mluvčího Vladimira Malkova.
Vzpomínky na tragédii jsou stále hodně silné. Na stadionu je dosud pietní kout, kam nosí fanoušci svým hrdinům kytice, obrázky i plyšová zvířátka. Stejně tak se ale ve městě pozvolna probouzí hokejový duch, který dřímal ve stínu smutku. Otevřena byla nová hokejová škola, brzy mají vzniknout dvě nová kluziště. "Zachovali jsme si víru a lásku k našemu hokeji, bez něho už žít neumíme," vzkazuje rok po neštěstí gubernátor Sergej Jastrebov.