Je to jeden z mála koučů, před kterým se třesou i ty největší hokejové hvězdy. Žádná protekce, žádné přimhouření oka při chybách týmových lídrů. Kanadský trenér Mike Keenan dokáže bouchnout jako vulkán a málokdo odhadne, co má tenhle čtyřiašedesátiletý svéráz za lubem. Kdysi přiváděl sbornou do hokejové deprese, teď mu v Rusku bezmezně věří a doufají v jeho vítězný čich. Jako hlavní trenér Magnitogorsku se bude snažit ve finále KHL zastavit řádění pražského Lva a odvrátit blamáž, která ruským ledům hrozí.
Ruský hokej měl pro tuhle sezonu jasně vytyčený cíl - ovládnout domácí olympiádu v Soči. Jenže na ledě pod pěti kruhy parta tažená Ovečkinem, Kovalčukem, Malkinem, Dacjukem a spol. pořádně pohořela. A teď hrozí další blamáž.
Na řádění ve finále KHL se totiž chystá český Lev, a pokud by titul ruské ligy vyfoukl zahraniční vetřelec, bylo by na východě už pořádně dusno. Rusové tak s nadějí vzhlíží k Magnitogorsku, ten jediný může pražský klub zastavit. A k jeho kouči Miku Keenanovi, jehož příchod do KHL byl pořádnou hokejovou bombou.
Keenan toho na hokejových střídačkách dokázal spoustu. Třeba s newyorskými Rangers vyhrál v roce 1994 jejich dosud poslední Stanley Cup, kromě toho zvítězil v Calder Cupu a jako nejlepší trenér NHL dostal v roce 1985 Jack Adams Award.
Rusové na něj mají vzpomínky především z Kanadského poháru roku 1987, kdy je v dramatické finálové sérii jím vedená Kanada nakonec porazila. Byla to prohra, kterou sborná skousávala hodně těžko.
Vymazat z paměti nemůže Keenana ani spousta hráčů. A při vyslovení jeho jména jim jen stěží naskočí obraz přívětivého a dobráckého strýčka, který sem tam přimhouří oko a náladu v kabině zvedne trefným vtípkem. Kdepak. Keenanova přezdívka Železný Mike mluví za všechno.
Gólmani, točte se!
Legendární Wayne Gretzky dodnes vzpomíná, jak to mezi ním a cholerickým koučem občas jiskřilo. Přiznává, že jejich vztah měl nejednou k ideálu hodně daleko. Stejně tomu bylo i v případě dalších hvězd, třeba Bretta Hulla nebo Trevora Lindena. Asi není náhodou, že Keenan vystřídal v NHL rovnou osm zaměstnavatelů. Ať už v roli kouče, nebo generálního manažera.
Specialitou Železného Mikea ale byli gólmani. Miloval jejich neustálé střídání, nečekané protáčení. Klidně i několikrát během jedné třetiny. Když trénoval v roce 1987 Philadelphii, během čtvrtého utkání 1. kola play-off vystřídal Rona Hextalla a Glenna Resche v brance hned pětkrát.
"Pokud je vaším koučem a vy jste v NHL na střídačce, musíte být neustále připravený," glosoval Keenanovu zálibu v pořádném gólmanském veletoči brankář Roberto Luongo, který nyní působí v týmu Floridy.
"Neznáme se osobně, ale v době, kdy jsem hrál v Americe, se o něm říkalo, že je opravdu velmi přísný. Na trénincích, v kabině i mimo led platil za opravdu nekompromisního trenéra," říká i forvard Lva Jakub Klepiš.
Létající hokejky a hlasitý řev nebyly v šatnách, kde vládl Keenan, ničím neobvyklým. Řada úspěchů ale dokazuje, že Keenanova strategie úplně lichá rozhodně není. A v to doufá i Magnitogorsk, který jej angažoval před letošní sezonou. A vlastně i celá KHL, pro kterou by byl výprask od "provinčního" českého klubu pořádnou fackou.
Už během sezony dokázal Keenan Magnitogorsk nakopnout, teď před ním stojí poslední úkol skalpovat i pražského Lva. Jestli bude Metallurg ve finále kulhat, v jeho šatně bude pořádně horko. Železná Keenanova vůle totiž žádný jiný než vítězný scénář nezná.