Legendární útočník Jaromír Jágr změnil v zámořské NHL už poosmé dres. Z New Jersey se stěhuje na slunnou Floridu, kde bude hájit barvy místních Panterů. Během cesty slavnou soutěží se až na první angažmá v Pittsburghu nikde příliš dlouho nezdržel. Jaká byla dosavadní kariéra nejproduktivnějšího Evropana v historii NHL?
Už od draftu v roce 1990 na sebe poutal Jaromír Jágr velkou pozornost. Jen díky jeho nejasnému postoji k budoucímu působení v NHL si ho tenkrát nevybrala čtvrtá v pořadí Philadelphie. To ovšem nevadilo, další na tahu byl Pittsburgh a ten po něm s chutí sáhl a nelitoval.
1. Pittsburgh Penguins (1990-2001)
Zde strávil ze všech angažmá v NHL nejdelší čas a nesmazatelně se vryl do historie klubu. Vlasatý objev okamžitě uhranul fanoušky Tučňáků. Zásluhou jeho geniálních kousků a výtečné klapající spolupráce s Mariem Lemiuxem se Penguins stali na čas takřka "neporazitelní".
Hned v první sezoně vyhrál Jágr společně s týmem Stanley Cup a v další ho pomohl obhájit. Zářil i individuálně. Stal se mimo jiné vůbec nejmladším střelcem ve finálové sérii, kdy mu bylo teprve devatenáct let, a pětkrát v černožlutém dresu nastřílel nejvíce branek v celé soutěži. Přidal i další trofeje.
Konec slavné éry nastal v sezoně 2000/2001 paradoxně za působení trenéra Ivana Hlinky, pod jehož vedením vyhrál o dva roky dříve olympiádu v Naganu. U Tučňáků však spolupráce z národního týmu nefungovala. Jágr se na ledě nemohl najít a to předznamenalo jeho konec.
2. Washington Capitals (2001-2004)
Vysvobození přišlo z hlavního města USA. Jágr se stěhoval do Washingtonu. Velkolepá očekávání však ani zdaleka nenaplnil. Za tři sezony se jen jednou Capitals probili do vyřazovacích bojů, kde ovšem nepřešli první kolo. Z tohoto období pochází i nevraživost mezi Jágrem a současným trenérem Devils Adamem Oatesem, se kterým si už tehdy nesedli, přičemž kanadský centr byl následně vyměněn do Flyers.
A tak Jágr dopředu věděl, že po příchodu Oatese na střídačku Devils bude mít těžkou pozici k tomu, aby se prosadil. Proto ho nepřekvapovalo, že v poslední době příliš nehrál a jeho čas na ledě se výrazně zkrátil. "Věděl jsem od prvního dne, že se to stane. Je tu nějaká historie, proto jsem to věděl. Není to poprvé, co se mi něco takového stalo," uvedl Jágr pro ČTK.
3. New York Rangers (2005-2008)
Ale zpět k minulosti. Po neúplných třech ročnících došla vedení Capitals trpělivost a Jágr opět měnil dres. Vyhlédli si ho movití Rangers, kteří si od něj slibovali návrat mezi ligovou elitu poté, co sedm let po sobě se nepostoupili do play-off. A léčba Jágrem pomohla.
Jágrovy další kroky sice nejprve vedly kvůli stávce zpět do Evropy, kde strávil sezonu 2004/2005, během níž startoval za "své" Kladno a ruský Omsk. Rok se v zámoří nehrálo. Když se všechny zainteresované strany domluvily na nových podmínkách a opět se spustil nekonečný koloběh zápasů NHL, na ledě se objevil znovuzrozený Jágr.
Slavná "osmašedesátka" restartovala v Rangers kariéru. Se 123 body navázal na úspěšné působení v Pittsburghu, kde jen dvakrát tuto metu překonal. Ve druhé sezoně za mořem zaznamenal neskutečných 147 bodů a pátou si u Tučňáků připsal 127. S bodovou potencí Jágra se vyšvihli i Rangers a najednou začali pravidelně postupovat do vyřazovacích bojů. Nicméně ani jednou za Jágrova působení se jim nepovedlo přejít druhé kolo.
Výkonnost kladenského odchovance se postupně snižovala, a tak se rozhodl pro odchod do Ruska, kde se mu během výluky tolik dařilo a byl zde velice spokojený.
4. Philadelphie Flyers (2011-2012)
Ale ani ve 39 letech se Jágr nezalekl návratu. I když to už v jednu chvíli vypadalo, že kariéru zakončí v Evropě, rozhodl se jinak. Odpočinutý jako jeden z nejstarších aktivních hráčů se vrhl na led v oranžovém. V 72 utkáních přidal ke svým bohatým statistikám 54 bodů. V dalších letech se z něj stal hokejovým turistou. Střídal působiště jako na běžícím páse.
5. Dallas Stars (2012-2013)
I Texasané vsázeli na Jágrovu auru. Mladý bojovný tým však ani pod vedením zkušeného veterána na play-off nedosáhl a už s předstihem bylo více než jasné, že se Dallas ani napopáté mezi nejlepší nepodívá. Kladenský symbol proto volil odchod do Bostonu, od něhož si správně sliboval, že si s ním může zahrát zase o Stanleyův pohár.
Hvězdy za něho na oplátku obdržely dvě volby v nadcházejícím draftu společně s dvěma mladíky MacDermidem a Paynem. Mohly tak pokračovat v budování nového týmu, který se již v další sezoně probojoval do bojů o slavný pohár.
6. Boston Bruins (2013)
Krátká, avšak významná, zastávka v Jágrově kariéře. Zatímco v Dallasu byl od Stanley Cupu nepřekonatelně vzdálen, u Medvědů se nemyslelo na nic jiného. Se spoluhráči, mezi které patřili například robustní Slovák Zdeno Chára či český kanonýr David Krejčí, došli až do finále. Pohár nakonec ale nepozvedli, ve finálové sérii nestačili na Chicago. Padli mu 2:4 na utkání.
Vedení Bostonu především zklamala střelecká "impotence" kladenského odchovance v play-off, v němž během 22 zápasů ani jednou neskóroval a připsal si pouhých 10 přihrávek. Po sezoně mu nenabídlo novou smlouvu a Jágr si musel opět hledat nového "zaměstnavatele".
7. New Jersey Devils (2013-2015)
Trošku překvapivě si zvolil pro další pokračování New Jersey. Tým, který v poslední době lpěl hlavně na "vojenské" disciplíně a pro českou legendu se zrovna netvářil jako ideální místo pro hokejový život. Přesto zafungovala "chemie". Jágr zapadl do herního systému velmi dobře a s jeho výkony byli všichni i přes nepostup ze základní části spokojeni.
Ale ani v dalším ročníku Ďáblové nezářili a trenér DeBoer dostal vyhazov. Jágr najednou přišel o důvěru a jako nejproduktivnější hráč týmu se musel spokojit s pozicí až ve třetím útoku. Malá vytíženost a špatné vztahy s trenérem Oatsem ho donutily změnit působiště. Stal se z něj Panter.
Florida Panthers (2015-?)
Osmý klub v Jágrově bohatém životopise. Na postup do play-off Panterům chybějí pouze dva body a v tomto ohledu si legendární "osmašedesátka" určitě polepšila. Právě boj o posvátný Stanley Cup napoví, jestli se Florida stane cílovou stanicí na cestě hvězdného kanonýra, nebo pouhou zastávkou na znamení.