Český hokej slaví své velké jubileum. Už sto let nadělují hráči jako Modrý, Hlinka nebo Jágr věrným fanouškům nejpopulárnějšího zimního sportu. On-line deník TÝDEN.CZ se proto pokusil sestavit přehled jeho deseti největších událostí.
Mistři světa za katrem
Největší sportovně-politický proces v dobách československé totality se odehrál v roce 1950. Reprezentace tehdy dostala zákaz odcestovat na světový šampionát do Londýna, údajně na protest proti tomu, že redaktoři Československého rozhlasu nedostali vízum. Skutečný důvod byl jiný.
V roce 1949 se na šampionátu ve Stockholmu sešlo reprezentační družstvo s bývalou hokejovou ikonou a emigrantem Josefem Malečkem, který přemlouval hráče, aby utekli a založili exilovou reprezentaci. Hráči se tehdy sice vrátili do vlasti, nicméně komunistický režim je bedlivě sledoval.
Na Silvestra udeřilo: v restauraci u Národního divadla vyprovokovali agenti tajné policie střet s hokejisty, povětšinou mistry světa ze šampionátů 1947 a 1949. Výsledkem byl souhrnný trest 77 let a 4 měsíce za špionáž. Největší flastr - 15 let - obdržel brankář Bóža Modrý, který u incidentu vůbec nebyl a nepatřil už ani do reprezentačního týmu.
Maleček, kterého se pokoušeli získat New York Rangers již v roce 1931, byl jedním z prvních emigrantů po nástupu komunismu v roce 1948; pamětníci tvrdí, že tehdy odcestoval na peruánský pas. Celník velkou star evropského sportu poznal, ale nechal jej být. „Jste poslední Peruánec, kterého dnes pouštím," poznamenal prý jen.
4:3 a hurá na Aeroflot
Žádné zápasy ve stoleté historii českého hokeje nevyvolaly mezi fanoušky takové emoce jako souboje se Sovětským svazem na světovém šampionátu ve Stockholmu 1969 - krátce po okupaci země armádami Varšavské smlouvy. První duely proti nenáviděnému soupeři sledoval u televizních obrazovek snad každý Čechoslovák a hokejisté, kteří čekali na vítězství nad sbornou sedm let, dvakrát vyhráli.
Nejprve 2:0 a poté 4:3. Druhé vítězství, při kterém si někteří reprezentanti přelepili páskou rudou hvězdu nad národním lvíčkem, vyhnalo lidi do ulic. Dlažební kostky pečlivě připravené tajnou policií přímo na Václavském náměstí spolehlivě zafungovaly a rozbitá výloha Aeroflotu spustila tuhou „normalizaci".
Olympijský triumf v Naganu 1998
„Přepište dějiny, Česká republika vyhrává olympijské hry v ledním hokeji," chroptil do mikrofonu komentátor Robert Záruba. Hokejky všech hráčů letěly vzhůru. Ta Haškova rozsekla tvář obránce Richarda Šmehlíka. Obránce Buffala mu to rád odpustí. Právě Hašek byl s bilancí 6 gólů v 6 zápasech a úspěšností 96,1 % jednoznačně nejlepším hráčem turnaje.
Takové byly první momenty po zaznění závěrečné sirény finále olympijských her v Naganu 1998. Možná nejsilnější český tým v historii právě vyhrál turnaj, který již dávno před jeho začátkem dostal přízvisko „Turnaj století". Poprvé v historii olympijských her přijeli bojovat o zlaté medaile profesionálové z NHL. Kanada v čele s legendárním Waynem Gretzkym byla jasným favoritem.
Češi ji však porazili již v semifinále po nájezdech 2:1 a ve finále si poradili i s Rusy v čele s Pavlem Burem. Celou zemi zachvátila obrovská hokejová euforie. Při příjezdu na Staroměstské náměstí čekalo na hráče více než 200 tisíc lidí, což bylo největší veřejné shromáždění od revoluce v roce 1989.
Na tiskovou konferenci po příjezdu zlatých hokejistů se podívejte zde:
Jen pro připomenutí - sestava ČR: Hašek, Čechmánek, Hnilička - R. Hamrlík, F. Kučera, L. Procházka, Petr Svoboda, Šlégr, Šmehlík, Špaček - J. Beránek, Čaloun, Dopita, Hejduk, Jágr, R. Lang, Moravec, Patera, Martin Procházka, Reichel, Ručinský, V. Růžička, Martin Straka.
Jágr s Haškem vládnou NHL
Blížil se konec 20. století a nejslavnější hokejovou ligu světa naprosto ovládli dva hráči narozeni v Československu. Brankáře budil ze spaní neomylný střelec s číslem „68" na zádech, útočníky zase muž s maskou a číslem „39". Jaromír Jágr a Dominik Hašek sbírali jednu trofej za druhou. Od roku 1997 do roku 2000 si hráči NHL vybrali jako nejlepšího ze svého středu (Lester B. Pearson Award) pokaždé jednoho z nich.
Hašek zvítězil v prvních dvou letech (v obou ročnících bral i Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže), Jágr v druhých dvou letech (1999 i Hart Trophy). Kladenský odchovanec navíc pětkrát vyhrál kanadské bodování soutěže. Hašek naopak mezi lety 1994 až 2001 pouze dvakrát nevyhrál cenu pro nejlepšího brankáře soutěže.
Valašský zázrak
Běží osmnáctá vteřina prodloužení čtvrtého zápasu finále play-off české extraligy ročníku 1994/1995. Rostislav Vlach převezme puk, který uvízl v kaluži u zlínské branky a lehce zajišťuje pro nováčka ze Vsetína první titul mistra české extraligy. Valašský zázrak poté pokračuje i v dalších čtyřech sezonách. Vsetín vyhrává všech úvodních pět ročníků mezi elitou.
Pošesté pak v roce 2001. V témže roce ale začíná velký pád. Několik dní před začátkem finálové série se Spartou přišla velká rána - vazba byla uvalena na tehdejšího vsetínského šéfa Romana Zubíka, který si poté odpykává trest za mnohamilionové podvody a krádež. Nedobrou ekonomickou situaci řešil klub rozprodejem hráčů a město Vsetín odkupem klubových akcií. V roce 2007 ztrácí Vsetín extraligovou licenci a klub jeden rok vůbec nehraje. Dnes startuje v 2. hokejové lize.
Kanadský pohár 1976
I tenhle turnaj, který se konal v první polovině září roku 1976, nesl přízvisko „Turnaj století". Není divu. Poprvé v historii proti sobě nastoupily nejlepší národní výběry ze zámoří a východní Evropy. Měl to být především souboj Kanady a Sovětského svazu o nadvládu na světovým hokejem. Ale Čechoslováci s výběrem, který téhož roku vyhrál světový šampionát, byli proti.
Družstvo pod vedením trenérů Guta a Staršího se zastavilo jediný krůček pod vrcholem tohoto turnaje. Zlatá generace československého hokeje v čele s Hlinkou, Martincem, Novým a Dzurilou byla v nejlepších letech. A pocítili to i Kanaďané, které Češi ve skupině porazili 1:0 gólem Milana Nového z 56. minuty. Šokovaný kanadský tisk druhý den psal dlouhé zprávy o nepřekonatelném brankáři Dzurilovi. „Chtěli si ho tam hned nechat v NHL," vzpomíná Gut.
Jeho tým přidal o rok později ve Vídni i třetí titul světových šampionů ze sedmdesátých let. V Kanadě však ve finále prohrál s domácím výběrem v čele s Espositem a Orrem 6:0 a 5:4 v prodl.
Zlatý hattrick
Blíží se konec 73. minuty finálového utkání mistrovství světa v Německu v roce 2001, ve kterém bojují Češi s Finskem. David Moravec zamíchá puk mezi kruhy a rozhoduje zápas. Poprvé od zavedení play-off systému v roce 1992 jeden stát potřetí v řadě vítězí na mistrovství světa.
Předešlé dva tituly získali Češi v Rusku 2000 a Norsku 1999.Všechny tři tituly nesou jména pěti stabilních mušketýrů české reprezentace: F. Kaberle ml., Patera, Martin Procházka, Vlasák, Výborný.
Smrt velkého šéfa
Odpoledne 16. srpna 2004 bude navždy patřit mezi nejsmutnější okamžiky českého hokeje. Na golfové hřiště ke Karlovým Varům míří superb s logem hokejového svazu, kterému náhle zkříží cestu protijedoucí avie. O pár hodin později umírá na následky zranění v karlovarské nemocnici v té době reprezentační trenér Ivan Hlinka. Hokejový svět zaplaví obrovský smutek, ztrácí jednu z největších legend.
Charizmatický kouč šampionů z Nagana a bývalý trojnásobný mistr světa patřil mezi nejoblíbenější postavy českého a československého sportu. „Je to velká tragédie pro všechny hokejové fanoušky a všechny lidi, kteří byli okolo něj, protože byl výborný člověk a všichni ho měli rádi. Samozřejmě ani hráčům se v této situaci nechce hrát hokej, hlavně když soustředění začíná za čtyři dny, kdy to všechno bude čerstvé a trenér Hlinka tam nebude. Věřím, že to semkne všechny hráče dohromady a že se pokusíme ten turnaj vyhrát pro Ivana," řekl krátce po nehodě Jaromír Jágr.
Hráči o pár dní později nastoupí k zápasům Světového poháru s číslem „21" na prsou. Turnaj nevyhrají, ale předvádí jeden z nejemotivnějších výkonů v historii.
První medaile
V roce 1920 se v Antverpách v rámci olympijských her uskutečnilo i první mistrovství světa v hokeji. Český výběr měl velice těžký los. Nejprve prohrál s Kanaďany 0:15 a poté i s USA 0:16. V boji o třetí místo ale Šroubek jedinou brankou zajistil Čechoslovákům první cenný kov.
Mezi hokejisty se objevila i jedna z největších sparťanských fotbalových legend - Karel „Káďa" Pešek. Ten se také mohl stát vůbec prvním Čechem, který získal olympijskou medaili ve dvou kolektivních sportech.
Ve finále fotbalového turnaje, které hrálo Československo proti domácím Belgičanům, se zápas nevyvíjel dobře a soupeř vedl už 2:0. Káďa, který si po zápase stěžoval na výkon rozhodčího, ale v 36. minutě odvolal tým ze hřiště a tým byl diskvalifikován a přišel i o stříbrnou.
Hokejový tým z Antverp 1920: Wälzer, Peka - Palouš, Vindyš, Hartman, Šroubek (1 gól), Pešek - Káďa, V. Loos, Kotrba, J. Loos.
„Nedo" utíká do zámoří
Mistrovskou partii s estébáky i všemi jejich informátory sehrál o prázdninách roku 1974 nejpopulárnější československý hokejista své doby, tehdy třicetiletý Václav Nedomanský.
Chtěl odejít za nejlepší hokejovou ligou NHL, která byla tehdy pro komunistický blok nedostupná. A také se mu to povedlo. Hodonínský rodák se všem vysmál z druhé strany železné opony. Tajná policie i sportovní bafuňáři zuřili.
A udělal to s grácií sobě vlastní. Aby se vyhnul žlutorudému dresu jihlavské Dukly a zároveň se dostal do ciziny, zrušil trvalé bydliště v Bratislavě a přihlásil se v Brně, kde estébáci neměli žádné avízo, že mu domácí půda začíná hořet pod nohama. Tak to vyplývá ze spisu StB.
Nakonec emigrovalo i mnoho jeho krajanů, a to když se roku 1989 otevřely hranice. Za moře odešli téměř všichni hvězdní hráči z Československa. Václav Nedomanský byl však první z nich, který se dokázal v NHL prosadit.
Foto: archiv