Zlatá radost, vítězná euforie, chvíle bezmezného štěstí - na takové okamžiky česká olympijská výprava v Londýně stále čeká. Už dnes se tenhle sen může proměnit v realitu. Na dvoukilometrový boj s vodou i soupeři vyrazí skifař Ondřej Synek, jedna z největších českých medailových nadějí.
Po středečním stříbrném úspěchu kajakáře Vavřince Hradilka může dnes Česko z olympijských vod vytáhnout další medaili. A dost možná tu nejcennější. Postarat se o to má skifař Ondřej Synek, druhý na hrách v Pekingu a mistr světa z roku 2010.
"Vyhrát budou chtít všichni," krotí euforii, která kolem jeho jména narůstá, Synek. Je mu ale jasné, že londýnská očekávání od něho jsou obrovská. Sám je navíc ještě podpořil, když suverénně ovládl semifinále, ve kterém porazil i domácího favorita Alana Campbella.
Ten bude k jeho hlavním soupeřům patřit i dnes, největší nebezpečí však bude pro český zlatý sen zřejmě představovat ještě někdo jiný - Novozélanďan Mahé Drysdale, který bude závodit v dráze hned vedle Synka.
Po úspěchu porod...
"Potkali jsme se při vyjíždění na vodě, tak jsme si říkali, že teď to je v pátek na nás, že může vyhrát kdokoliv," prozradil český šampion. Téměř dvoumetrový skifař se bude muset zřejmě poprat i s nepříjemným hekáním, kterým Drysdale své veslování doprovází. "Občas to je nepříjemné, asi by koukal, kdybych na něj křikl, ať je ticho," usmíval se Synek. "Někdy mi to nevadí, ale někdy mi to dokáže rozhodit rytmus," dodal.
Vyučený zlatník má kromě svých schopností v rukávu ještě jedno eso. Když ve své skvělé sezoně v roce 2010 získal světové zlato, ze šampionátu zamířil přímo do porodnice, kde jeho žena Pavla porodila dceru Alici. Teď očekávají Synkovi dalšího potomka - tentokrát syn by měl přijít na svět už za pět dní.
"Už po tom prvním úspěchu mi žena říkala, že když budu chtít zase vyhrát velký závod, budu muset udělat další miminko," řekl Synek v rozhovoru pro TÝDEN.CZ. Zdá se tak, že dosavadní běh událostí dalšímu Synkovu úspěchu jenom napovídá.
"Jasně, že se chci dostat do finále a bojovat o zlato, ale když to nevyjde, je to sport, co se dá dělat," říká vyrovnaně devětadvacetiletý skifař a dodává: "Pro mě je vítězství to, že se mi narodí dítě." Přijede Synek do porodnice s dalším zlatem? O tom se rozhodne už dnes odpoledne od 13.30. Přímý přenos závodu můžete sledovat na kanálu ČT4.