Čtyřleté čekání na další letní show pod pěti kruhy je u konce. Velká Británie a s ní i celý svět si užili zahájení XXX. letních olympijských her, které oficiálně provedla britská královna Alžběta II.
Kdo zapálí olympijský oheň? To bylo asi největší tajemství, které halilo slavnostní zahájení londýnských her, jež přišlo celkem na 27 milionů liber (přes 872 milionů korun). Symbolický start nakonec měli na svědomí mladí sportovci, olympijské naděje, kteří společně zapálili oheň nad Londýnem.
Zahajovací show připravil oscarový režisér Danny Boyle, se zúčastnilo 10 tisíc aktérů, sedmdesát ovcí, dvanáct koní, tři krávy, dvě kozy, deset kachen a tři ovčáčtí psi.
Před zahájením her probíhala v Buckinghamském paláci slavnostní recepce, které se účastnily desítky hlav států. Uspořádala ji královna Alžběta II. a mezi pozvanými nechyběli například americká první dáma Michelle Obamová, brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, francouzský premiér Jean-Mark Ayrault, italský prezident Giorgio Napolitano či prezident ČR Václav Klaus. Na seznamu pozvaných byl i ruský premiér Dmitrij Medveděv a německý prezident Joachim Gauck.
Před Olympijským stadionem v Londýně bylo pár hodin před zahájením pořádně dusno, dovnitř proudily tisíce lidí. Stadion má kapacitu 80 tisíc míst a je tak třetím největším stadionem v Anglii. Nejde přitom o zrovna levnou záležitost, nejlevnější lístky měly stát 20 liber (650 korun), ty nejdražší pak 2012 liber (více než 65 tisíc korun).
Hodinu před začátkem ceremoniálu (21:00) přelétly nad stadionem stíhačky RAF, které nechyběly třeba na svatbě královského páru - prince Williama a vévodkyně Catherine.
Ceremoniál začal v duchu anglického venkova, nechyběly kopečky, kouřící domečky a hospodářská zvířata. Celý program připravil oscarový režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, Trainspotting). Neotřelý a nečekaný nápad.
Zahájení mohlo mít nejspíš malou kaňku. Nad Londýnem začalo těsně před začátkem pršet, čeští reprezentanti tak mají možnost naplno využít holinky, součást jejich úboru a postrach módních kritiků. Chvíli před začátkem ceremoniálu si však diváci přítomní na stadionu oddechli. Jednalo se pouze o malou přeháňku, déšť rychle ustal.
Diváci potleskem odměřili začátek celého vystoupení, které začalo přesně v 21 hodin místního času, tedy ve 22 hodin času středoevropského. Našlapaný stadion viděl v úvodu ceremoniálu film Cesta po Temži, jehož hlavní náplní bude prezentace významných londýnských míst. Poté byly do vzduchy vyslány balóny, na kterých jsou umístěny kamery a budou tak moct až ze stratosféry snímat planetu Zemi. Vypustil je Bradley Wiggins, britský cyklista a vítěz posledního ročníku Tour de France.
Zemědělský ráz krajiny se zbarvil do šedi, průmyslová revoluce dorazila na Olympijský stadion. Během pár minut vyrostly z malebné krajiny nevzhledné komíny. Boyle se ve své prezentaci nevyhýbal ani sociálním problémům a uctil památku válečných obětí. Britští dělníci poté vykovali olympijské kruhy, které se spojily přímo nad centrem veškerého dění.
Královna skákala padákem
Své místo ve videosekvenci má také britská královna Alžběta II.. Že bude o její bezpečí dobře postaráno, má na svědomí James Bond ztělesněný hercem Danielem Craigem. V inscenované scéně seskočila i se svým ochráncem z vrtulníku přímo na stadion. Královna poté již doopravdy vyšla ze zákulisí, odpovědnost za agenta 007 přebral její choť Philip, vévoda z Edinburghu. Britům při vymýšlení programu rozhodně humor nechyběl, filmová premiéra vyšla britské panovnici na výbornou.
Ke slovu se dostaly také významné britské literární postavy. Boyle vzdává hold autorům zejména dětských knížek, nechybí známé pohádkové tváře. Svůj prostor dostala i J. K. Rowlingová, autorka populárního Harryho Pottera.
Svůj prostor při písni Chariots of fire, známé sportovní skladbě, dostal také Mr. Bean (ztvárněný hercem Rowanem Atkinsonem). Ten hudební vložku doplnil další komickou scénkou. Po něm se prostor stadionu proměnil v jednu velkou klubovou párty, zazněly nejznámější britské hity doplněné tanečními kreacemi všech účastníku na ploše. Poté už přišla na řadu zfilmovaná cesta olympijského ohně z Olympie až na svatostánek sportu v Londýně.
Češi v holínkách a s deštníky
Pochod všech účastníků zahájili tradičně Řekové. Vlajkonoši všech zemí zapíchli své vlajky na kopec vedle oválu. Některé země zvolily tradiční úbory, například výběr Bermud nemohl přijít jinak, než v bermudách. Čeští reprezentanti vstoupili na Olympijský stadion v holínkách, místo vlajkami mávali deštníky. Prezident ČR Václav Klaus jim z tribuny kynul malou vlaječkou. Skupinka vedená badmintonistou Petrem Koukalem na sebe rozhodně dokázala upoutat pozornost. Po české výpravě následovala skupina KLDR, všechny vlajky už byly správné.
Některé výpravy udivovaly svou početností, některé zase tvořila pouze hrstka sportovců, která by se dala spočítat na prstech jedné ruky. V ostrém kontrastu tak proti sobě působily výběry Číny, Argentiny či Německa oproti Kuvajtu, Jižního Súdánu či Nizozemských Antil. Nikomu však nechyběl úsměv na rtech a vřelé ovace publika.
Nechyběla velká sportovní jména v čele jednotlivých výběrů. Hvězdy basketbalové NBA reprezentoval třeba Španěl Pau Gasol, hvězda LA Lakers, čínský prapor zase nesl I Ťien-lien z Dallasu Mavericks. Jamajku nejlépe reprezentoval sprinter Usain Bolt, velká tenisová jména zastupovala Maria Šarapovová v čele ruského průvodu a Novak Djokovič jako vlajkonoš srbské reprezentace. Největších ovací se dle očekávání dočkal domácí výběr Velké Británie. Ten přivedl dráhový cyklista Chris Hoy.
Poté, co byla k nebi vypuštěna bílá holubice, promluvil předseda organizačního výboru Sebastian Coe a předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Poté požádali britskou královnu Alžbětu II., aby prohlásila londýnskou olympiádu za zahájenou.
Tajemství, kdo zapálí olympijský ohěň nad stadionem, se postupně rozkrývalo. Pochodeň přivezl na člunu populární fotbalista David Beckham, po něm ji na stadion přinesl veslař Steve Redgrave. Po něm se u pochodně vystřídali mladí sportovci. Právě tyto olympijské naděje nakonec nečekaně sami zapálili olympijský oheň v Londýně a odstartovali pompézní ohňostroj nad britskou metropolí. Pohledem ze stratosféry a písní Hey Jude od Paula McCartneyho celý, neotřele pojatý ceremoniál skončil. Začal však šestnáctidenní olympijský sportovní svátek.