Je to stejné jako minulý rok. Prestižní závod MotoGP na brněnském Masarykově okruhu znovu skončil ve ztrátě. Jenže oproti loňsku je varovné blikání červených čísel ještě jasnější a aktuální čtyřicetimilionové manko nevěstí nic dobrého. "Příští rok už pojedeme na hospodářský výsledek a není vyloučené, že budeme muset z kalendáře vyškrtnout i tradiční závody superbiků," přiznává ředitelka okruhu Ivana Ulmanová.
"Náklady jsme už v roce 2011 redukovali na nezbytné minimum a prostor pro jejich další snižování byl letos jen minimální. Bohužel jsme zaznamenali nižší návštěvnost, za kterou z větší části může velmi špatné počasí na začátku závodního dne. To se projevilo na propadu nedělní návštěvnosti, která je pro nás stěžejní. Bez nadsázky nás stála jedna průtrž mračen miliony korun," uvedla Ulmanová.
Náklady společnosti Automotodrom Brno, která závody na Masarykově okruhu organizuje, činily v případě Grand Prix tento rok 136,9 milionu korun. Tradiční podnik pak přinesl výnosy 96,3 miliony korun, což ve výsledku znamená ztrátu 40,6 milionu (o 9,5 milionu více než loni).
"Ve výnosech je započítána i dotace z ministerstva školství, mládeže a sportu, která v roce 2012 dosáhla 26,5 milionu korun a která byla prostřednictvím Českého svazu motocyklového sportu převedena promotérské společnosti Dorna Sports," upřesnila Ulmanová.
Právě zalistovací poplatek za zařazení okruhu do seriálu mistrovství světa, který organizátor Dorně platí, představuje největší položku v rozpočtu Grand Prix. Jeho výše není přesně uvedená, pohybuje se ale kolem částky sedmdesát milionů korun.
"Snažíme se šetřit, šetřit a šetřit, ale promotérský poplatek nám láme vaz. Možná čekáte, že budu plakat, že nám ministerstvo školství dává málo peněz, ale tohle je problém spousty dalších podobných akcí. Už léta volám po tom, aby byl nastavený průhledný systém státní podpory," říká Ulmanová.
Menší podpora? Katastrofa
Šéfka brněnského okruhu má prý od ministra školství Petra Fialy přislíbenou státní podporu i pro další rok, netuší ale její výši. "Pokud bude ale nižší než ta současná, bude to pro nás katastrofální," říká Ulmanová.
Nepříliš optimisticky vyhlížející scénář může navíc milovníkům motosportu přinést i jednu smutnou zápletku. Automotodrom Brno je totiž v případě trvání finanční mizérie připravený na škrty v kalendáři akcí. A ty by mohly zasáhnout i jeden z divácky nejoblíbenějších podniků.
"Příští rok už pojedeme na hospodářský výsledek a pokud nenajdeme dostatečnou podporu, budeme nuceni obětovat superbiky. Končí nám smlouva na jejich pořádání a její prodloužení znamená další navýšení zalistovacího poplatku," přiznává šéfka okruhu.