Oscar Pistorius by podle probačního úředníka neměl jít za zabití přítelkyně do vězení. Joel Maringa, který v pondělí vypovídal u soudu v Pretorii jako jeden ze svědků obhajoby, uvedl, že by pro handicapovaného atleta bylo dostatečným trestem domácí vězení a veřejně prospěšné práce. Státní zástupce Gerrie Nel označil jeho návrh za "skandálně nepatřičný".
Jednání, po kterém soud rozhodne o výši trestu pro Pistoriuse, jenž byl před měsícem uznán vinným ze zabití přítelkyně, v pondělí začalo výpovědí psycholožky. Obhajoba chce předvolat celkem čtyři svědky, státní zástupce počítá se dvěma. Projednávání tak může trvat až týden.
Probační úředník Maringa prohlásil, že veřejně prospěšné práce a tříleté domácí vězení by mělo pro Pistoriuse větší přínos než pobyt za mřížemi. "V podstatě říkáme, že bychom ho neměli ničit, protože nakonec se stejně vrátí do společnosti," řekl Maringa s tím, že v domácím vězení pod dohledem úřadu by měl Pistorius možnost pracovat na zlepšení svého chování a ovládání.
Psycholožka Lore Hartzenbergová, první svědkyně obhajoby, vypověděla, že s Pistoriusem na společných sezeních řešili především pocit viny, který šestinásobného paralympijského šampiona po zastřelení Reevy Steenkampové pronásledoval. Atlet je podle ní zlomený člověk, který všechno ztratil. Vedle přítelkyně přišel o "morální a profesionální reputaci, přátele, kariéru, finanční nezávislost a sebeúctu".
O výši trestu rozhodne po skončení výslechů soudkyně Thokozile Masipaová, která v září sedmadvacetiletého běžce zprostila obvinění z vraždy. To se podle ní vyšetřovatelům nepodařilo prokázat. Státní zástupce po vynesení zprošťujícího rozsudku prohlásil, že s případným odvoláním počká až na rozhodnutí o výši trestu.
Podle jihoafrických médií může jít Pistorius do vězení až na 15 let, může ale také vyváznout s podmíněným trestem, pokutou či veřejnými pracemi. Podle některých odborníků je obvyklý trest za zabití z nedbalosti střelnou zbraní odnětí svobody na pět let.