Už žádné slzy smutku! Hejnová poběží v Moskvě pro zlato

15. 8. 2013 06:00
Na olympiádě v Londýně vybojovala Zuzana Hejnová bronz. Dnes se chce v Moskvě poprat o zlato.
Na olympiádě v Londýně vybojovala Zuzana Hejnová bronz. Dnes se chce v Moskvě poprat o zlato.

Zažívá sezonu snů, překonává rekordy, s neuvěřitelnou lehkostí sbírá jedno vítězství za druhým. Svou dominanci potvrdila i v Diamantové lize, kterou vyhrála s pohodlným předstihem. Jenže absolutním vrcholem roku má být pro překážkářku Zuzanu Hejnovou až dnešek. Ve večerním finále na čtyřstovce bude chtít své skvělé formě nasadit zlatou korunu a do cely zapomnění zavřít smutné relikty své minulosti.

Tu situaci zažila už několikrát a naposledy na loňském mistrovství Evropy v Helsinkách. Do bloků zaklekala s nálepkou papírové favoritky, v cíli ale zklamaně sledovala medailové křepčení svých soupeřek.

Už na poslední olympiádě v Londýně ale Hejnová senzačním bronzem naznačila, že selhání v klíčových chvílích chce definitivně zavřít do truhlice zapomnění. Psychicky obrovsky zesílila, po změně tréninkové skupiny vládne letošní sezoně. Chybí už jediné. Světová medaile z Moskvy - ideálně samozřejmě zlatá.

"Může běžet hluboko pod 53, uvidíme, na co to bude stačit. Hlavně, ať je to medaile," citovala ČTK opatrného kouče Hejnové Dalibora Kupku. Jenže fanoušci, a ti čeští především, vidí už teď na krku šestadvacetileté atletky zlato. Není divu, vždyť i oba moskevské rozběhy zvládla suverénně.

V prvním pokusu na oválu stadionu v Lužnikách doběhla Hejnová bez problémů první a poslední metry navíc vyklusala. Podobný scénář pak nabídlo i úterní semifinále. "Bylo to fakt dobré, úplně v pohodě, v klidu. Nemyslela jsem si, že to bylo tak rychlé. Mám formu, věřím si na čas pod 53 sekund," hlásila po posledním běhu Hejnová.

Hejnová suverénně zvládla oba Moskevské rozběhy. Ovládne i finále?Mimochodem, úterní semifinále jí přineslo desátý letošní vyhraný závod, ještě nepoznala porážku. "To byl pěškobus za 53,5. Když se nestane nic nečekaného, poběží hodně rychle," prorokoval i trenér Kupka.

Žádný alibismus

Hejnová se vysokých cílů a věčně opakované nálepky favoritky nezříká. Netají psychickou i fyzickou pohodu, svou dominanci nebere jako závazek, ale snaží se ji naplno užívat. "Moje ambice nemohou být nižší, než přivézt medaili. Pokusím se o tu nejcennější," prohlásila ještě před odletem do Moskvy.

V cestě k vysněnému zlatu jí budou kromě překážek stát především dvě nevyzpytatelné soupeřky - Američanka Lashinda Demusová, stříbrná olympijská medailistka z Londýna, a Britka Perri Shakesová-Draytonová, po Hejnové letos druhá nejrychlejší žena mezi přihlášenými závodnicemi v Moskvě.

"I když mi na překážkách připadá trochu zmatená, buď to rychle rozběhne, nebo tam dělá spoustu chyb, tak si myslím, že když se jí to povede, bude to největší soupeřka," řekla už dříve na adresu Shakesové-Draytonové Hejnová.

Výhodou pro českou závodnici může být fakt, že poběží ve třetí dráze, obě hlavní soupeřky tak bude mít před sebou a bude moct průběžně číst jejich plány. "Zuzka není tak rychlá, musí začít svoje tempo, nesmí se nechat strhnout," varuje ale trenér Kupka.

"Začít závodit by měla na páté překážce, až vyhodnotí aktuální situaci," přidává další radu před klíčovým závodem Kupka. Hejnové budou v moskevském finále kromě fanoušků držet palce i české legendy. Zlato z MS dokázalo v minulosti získat pouze pět Češek - běžkyně Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová, koulařka Helena Fibingerová, trojskokanka Šárka Kašpárková a oštěpařka Barbora Špotáková. Hejnová teď může tuhle zlatou partu rozšířit. Za vysněným triumfem vyrazí dnes v 18.45, přímý přenos závodu nabídne kanál ČT Sport. 

Autor: - sei - Foto: ČTK/AP , ČTK/Petrášek Radek

Další čtení

Mafia: Domovina ukazuje hlavního hrdinu a herce

Věda a technika
17. 6. 2025
Start Tour de France, takzvaný Grand Départ, je mimořádnou událostí. Brzy by se mohlo startovat ze Staroměstského náměstí.

Česko bude možná hostit start Tour de France. Byla by to velkolepá událost

Sport
18. 6. 2025
Petr Neruda, vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, jako jeden z prvních obdivuje pozadí Věstonické venuše.

Chcete vidět zadek Věstonické venuše? Poprvé ji budou vystavovat vestoje

Kultura
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ