Basketbalistky po krachu: co bylo špatně a co se musí změnit

20. 6. 2017 08:50
Utkání skupiny A mistrovství Evropy basketbalistek ČR - Španělsko, 19. června v Hradci Králové. Zleva Leticia Romerová ze Španělska a Petra Kulichová z ČR.
Utkání skupiny A mistrovství Evropy basketbalistek ČR - Španělsko, 19. června v Hradci Králové. Zleva Leticia Romerová ze Španělska a Petra Kulichová z ČR.

Český ženský basketbal je na tom výsledkově nejhůře ve své historii (13. místo na mistrovství Evropy) a to v době, kdy by měl naopak začít sklízet ovoce z euforie, kterou vzbudilo stříbro na domácím světovém šampionátu v roce 2010. Bylo by jednoduché svalovat vinu na jednotlivce, problémem však je především to, že chybí spolupráce na celorepublikové úrovni a větší podpora klubů. Navíc přišla ztráta sebevědomí a ambicí, zrovna když se evropský basketbal vyrovnal.

Dá se řešit, co všechno měl trenér Ivan Beneš udělat jinak a zda by měli se sportovním ředitelem Luborem Blažkem, s nímž jsou u reprezentace již osm let, pokračovat. Je pravda, že realizační tým působil poraženeckým dojmem, ještě než turnaj začal, což se zřejmě projevilo i v úvodním zápase s Ukrajinou. Ovšem nebylo to proto, že si byli trenéři vědomi současných problémů a jen to dávali až moc najevo?

Alespoň jeden ze soupeřů Ukrajina - Maďarsko se dal porazit, protože český celek rozhodně není horší, což dokázal nečekanou výhrou nad silným Španělskem ve chvíli, kdy už nebyl pod tlakem. A dají se hledat detaily, proč zápasy s Ukrajinou a Maďarskem dopadly, jak dopadly. Případný postup ze skupiny by však jen zakryl skutečnost, že český ženský basketbal se propadl z elity do evropského průměru a že je třeba najít záchrannou brzdu.

Z pražského USK se sice povedlo vybudovat jeden z nejlepších klubů Evropy, jako dříve bývaly Žabovřesky Brno, ale je za cenu, že české hráčky mají v týmu druhořadou roli. Ostatní kluby nemají sebevědomí ani ambici se snažit USK alespoň částečně konkurovat a probojovat se do pohárové Evropy. Vyrůstají tak hráčky, které stačí na českou ligu, ale už jim chybí evropská nadstavba, kterou nemohou získávat až v reprezentaci.

Lze doufat, že loni nastavený systém v USK se zapojením mladých hráček pomůže vychovat silné individuality a lídra světové úrovně, ale je třeba řešit, jak pozvednout ženský basketbal na celorepublikové úrovni. Jak zajistit, aby některý z brněnských klubů, Hradec Králové, Nymburk či někdo další mohl hrát pravidelně evropské poháry a zabránit tomu, aby kluby nadále kladly reprezentaci překážky. Byly partnerem a ne opozicí.

Je třeba začít od základu zachraňovat jediný kolektivní sport v Česku, který byl v minulých letech schopný postoupit na olympijské hry.

Stejně jako hráčské osobnosti chybí i ty trenérské. Marian Svoboda z KP Brno sice na mistrovství Evropy trénuje Slovensko, Romana Ptáčková dokáže dlouhodobě s mladým hradeckým celkem sbírat úspěchy v lize, ale jasný kandidát na reprezentačního kouče není. Spíše by se muselo sáhnout do zahraničí. A je třeba si položit otázku, zda si reprezentace může dovolit postrádat zkušenosti, které Beneš s Blažkem nasbírali.

O tom musí rozhodnout výkonný výbor České basketbalové federace. Jisté ale je, že je potřeba přinést nový impulz a nový pohled. Ke škodě by nebyl ani ženský vliv a nabízí se rozšířit realizační tým o některou z hráček zlaté generace. Mohla by pomoct do týmu vrátit sebevědomí a udržovat dobré vztahy mezi hráčkami a realizačním týmem, jak je tomu u mužské reprezentace, kde je asistentem Luboš Bartoň a vedoucím týmu Radek Nečas.

Autor: ČTK Foto: ČTK , David Taneček

Další čtení

ilustrační foto

Hokejisté titul na MS neobhájí, ve čtvrtfinále podlehli domácím Švédům 2:5

Sport
22. 5. 2025

Jak stravou bojovat proti celulitidě?

Zdraví
22. 5. 2025

Povodně, které sužují jihovýchod Austrálie, si vyžádaly nejméně tři oběti

Zahraničí
22. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ