MMA, sport opravdových tvrďáků s mentalitou šachistů

Sport
13. 2. 2015 10:30
André Reinders.
André Reinders.

Není tvrdšího bojového sportu. Bojovníci MMA musí ovládnout hned několik bojových sportů, aby dokázali v kleci obstát. Své o tom ví třiatřicetiletý André Reinders, profesionální mistr České republiky i Evropy. Absolvent vysoké školy a viceprezident asociace MMAA bude v neděli pozorně sledovat amatérské talenty, kteří by se jednou rádi vydali v jeho stopách. I diváci se budou moct v pražském Edenu přesvědčit o tom, že MMA není jen bezmyšlenkovitým bojem plným krve a krutosti.

V čem je podle vás hlavní kouzlo MMA?


Přirovnáváme ho k bojovému desetiboji. Bojovníci musí ovládat nejen fyzické, ale také mentální a technické způsobilosti zápasu. Zvlášť musí trénovat různé složky, od té kondiční, a zároveň pak i specializované činnosti, jako jsou tréninky boxu, thai-boxu, jiu-jitsu, zápasu či wrestlingu. Důležitá je i psychická stránka, aby bojovník během zápasu dokázal přemýšlet a rozhodovat se jako při šachové partii.

Jak stará je historie smíšených bojových umění?

Počátky moderního MMA se datují k roku 1993, kdy v USA vznikla současná největší profesionální organizace UFC. Chtěla ukázat, který z bojových je nejefektivnější. Postavila proti sobě šampiony různých bojových sportů, jako bylo jiu-jitsu, karate, kung-fu, savate apod. Zvítězil Brazilec Royce Gracie, zástupce brazilské školy jiu-jitsu.

Od té doby došlo k obrovskému boomu tohoto sportu, protože se ukázalo, že tito bojovníci jsou nejkomplexnější ze všech zástupců bojových sportů. I díky tomu, že mají povoleno nejvíce úderů a technik boje. Je to jako partie šachu, kdy zápasník přemýšlí o tom, jakou techniku použije a jak jeho soupeř zareaguje. Musí ovládat boj v postoji, na zemi a v klasickém zápasu.

Co je to MMA
Historie MMA (známého též jako Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting) sahá až do 7. století před naším letopočtem. Tehdy Řekové zavedli na Olympijských hrách sport zvaný Pankration. Šlo o drsnou směs boxu a zápasu, kde bylo povoleno doslova cokoliv, včetně lámání končetin, vypichování očí a dalších drsných praktik. Několikahodinové zápasy často končily smrtí. 

Novodobá verze, jejíž vznik se datuje k roku 1993, je o poznání civilizovanější a postavena na přísných pravidlech (viz box Tabu v MMA). Komplexní bojové umění vede zápasníky k efektivnímu vedení útoky i obrany a získání převahy nad protivníkem vlastní myslí. Jde o jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů světa a mnozí jej přirovnávají k bojovému triatlonu či dokonce desetiboji.

Lidé se často na tento sport dívají skrz prsty...

Mýtus veřejnosti je, že jde o rvačku bez pravidel. Tak to není. Díky tomu, že je tento způsob boje tak tvrdý, mají k sobě zápasníci obrovský respekt a uznání. V žádném jiném sportu jsem neviděl tak obrovské fair-play. Každý ví, co je za tímto sportem dřiny. V Čechách nikdy nedošlo k zásadním úrazům, žádný smrťák tady nikdy nebyl a snad ani nebude.

Máte potíže sehnat kvůli předsudkům sponzory?

Těžko komerční společnost, orientující se například na rodinu, přesvědčíte k tomu, že má podporovat MMA. Přestože jsou zápasníci z bojových sportů z nejlepších sportovců vůbec, společnosti se s nimi často bojí spojit svou značku. Snažíme se je bořit třeba naší spoluprací s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde máme podepsanou smlouvu na školení trenérů.

Kdy je nejlepší s tímto sportem začít?

Ti nejlepší se rekrutují z dětských hvězd, co začali sportovat brzo. Techniky se člověk musí naučit. Musí umět box, zápas, jiu-jitsu a další sporty - a měl by v nich být nejlepší, aby byl i nejlepší v MMA. Máme i juniorské kategorie, kde jsou děti od šesti, sedmi let, které trénují převážně obratnost a základní techniky. Samozřejmě s vyloučením úderů na hlavu, protože dětská lebka ještě není dostatečně pevná.

Tabu v MMA
Pravidla obsahují 31 zakázaných technik boje, mezi nimiž nechybí například:
Úder hlavou
Píchání do očí
Kousání
Plivání na soupeře
Tahání za vlasy
Útoky na genitálie
Strkání prstů do tržných ran soupeře
Manipulace s malými klouby
Údery na páteř a do zátylku, páteře a krku
Škrábání, štípání a kroucení kůže
Používání nadávek a jiné (více ZDE)

Mohou se rodiče o své potomky oprávněně bát, nebo jim naopak umění tohoto sportu může v životě pomoci?

Například prezident naší asociace má sedmiletou dceru. Vedle tradičních sportů jako gymnastika či atletika chtěl vybrat sport, který by jí vedle rozvoje pohybových schopností pomohl v jiném ohledu. Přihlásil jí na bojové sporty. Už ve školce jsou děti často atakovány dalšími spolužáky. Nejde o to, že by se rovnou fyzicky napadaly, ale řeší mezi sebou různé problémy. Je však třeba dětem dostatečně vysvětlí, jaké své nově naučené schopnosti nemají používat. Jde spíš o to, aby dokázaly váhu soupeře odklonit a vyhnuly se případnému střetu. Viděl jsem pak, že i holčičky dokážou klukům utéct, vymanit se z jejich sevření a dát jasně najevo, že se s nimi nechtějí prát. Lidé by si měli na vlastní kůži vyzkoušet, jak to dokáže pomoci.

Trvá dlouho, než se začátečník poprvé bude moct utkat s opravdovým soupeřem?

Než zápasníky pustíme do klece, měli by mít za sebou minimálně dva roky přípravy. Když je někdo šikovný a má už nějaký základ v jiném bojovém sportu, tak třeba již po roce. Profesionálem v České republice se pak může stát v rozmezí tří až pěti let. Je to hodně o výběru prvního zápasu. Již tuto neděli se koná finále amatérské ligy MMA, která probíhala po celý loňský rok v deseti kolech. Účastnit se jí mohli bojovníci s nulovým počtem zápasů, maximem bylo pět. Samozřejmě by nešlo proti sobě postavit absolutního amatéra, proti klukovi, který má za sebou třeba pět profesionálních zápasů. Ten rozdíl je obrovský a pro začátečníky by mohl být demotivující. I v tomto ohledu se snažíme stavit soupeře proti sobě.

FINÁLE MISTROVSTVÍ ČR V MMA ČESKÉ ASOCIACE SMÍŠENÝCH BOJOVÝCH UMĚNÍ (MMAA)
Kde: Hala Slavie, Vladivostocká 1460/10, Praha 10 - Vršovice
Kdy: neděle 15. února, od 18.00 hodin
Vstupenky: v předprodeji na místě od 15.00 hodin za 240,- Kč.
Finálové zápasy doplní další talentovaní bojovníci amatérské ligy a v každé váhové kategorii bude také vyhlášen nejlepší juniorský bojovník za rok 2014.

Musí mít v sobě bojovníci něco speciálního?

Psychika, mentální připravenost i samotný důvod, proč člověk začíná s bojovými sporty má každý nastavený jinak. Pro někoho jde o postavení ve společnosti, pro jiné o nástroj síly, ale pro většinu to je spíš relax. Můžu jmenovat jeden případ z praxe. Jedna z českých legend, stále bojující Luboš Vrňata, byl ve svých mladých létech ortodoxní fanoušek Sparty a chodil na zápasy i za jiným účelem, než pouze sportovním utkáním. Postupem času, kdy začal s tréninkem bojových sportů, přešel do totální opozice, na druhou stranu. Teď dělá ve sparťanské ochrance. Říká, že to změnilo život, a přestal se prát na ulici. Už neměl touhu dokazovat si s někým na ulici, jak je dobrej. Tento sport vede k tomu, že se chcete poměřovat s lidmi, které sami vnímáte, že jsou pro vás dobří. Dnešní motivace lidí je dělat svůj sport s láskou a s tím, že se dostanou do dobré fyzické kondice.

Jak velká je v České republice základna bojovníků MMA?

V naší asociaci je zhruba 650 lidí, potenciální divácká základna je kolem deseti tisíc lidí.

Na co se mohou diváci na nedělním finále mistrovství ČR v MMA těšit?

Budou moct pochopit tento sport, ne jen vidět, že občas teče krev z nosu. Začínající bojovníci, kteří nejsou placení, budou bojovat o svou čest, aby ukázali, kdo z nich je nejlepší. Z osmi váhových kategorií uvidí hned šest, takže se mohou těšit hned na několik finálových bojů, včetně superfightu juniorské kategorie.

Autor: Marek TáborskýFoto: ČTK , Josef Adlt

Další čtení

ilustrační foto

Tři jeskynní potápěči zkusí na Moravě dát sedmikilometrovou trasu. Dole i přespí

Sport
Aktualizováno: 5. 5. 2025 16:40

Pražský maraton zase vyhrál Afričan. Ke konci už běžel už sám

Sport
5. 5. 2025
ilustrační foto

Vodácká sezóna na Teplé Vltavě začíná. Ale není voda, rozhodnou milimetry

Sport
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ