Pondělní tragédie v Bostonu poznamená i Pražský maraton, který se bude konat 12. května. Po explozích v cíli maratonu v Bostonu zasedl krizový štáb organizátorů závodů RunCzech a řešil jejich bezpečnost. Podle jejich ředitele Václava Skřivánka uvažují o zvýšení bezpečnostních opatření po vzoru maratonu v Londýně.
"Bostonský maraton, jako nejstarší maraton na světě, patří k symbolům světové atletiky, a tak nás včerejší událost velmi zasáhla. S organizátory máme velmi blízký vztah, takže se snažíme být jim nápomocni. Soucítíme se zraněnými běžci a rodinami pozůstalých," komentuje tragédii ředitel závodů RunCzech Skřivánek.
"V současné chvíli pracujeme na upravení modelu řízení bezpečnosti na našich akcích. Inspirací nám bude nadcházející maraton v Londýně, kam se chystají i zástupci našeho organizačního týmu, a další světové závody, se kterými dlouhodobě spolupracujeme," dodává.
Už nyní je úroveň zabezpečení akce vysoká, maraton pokrývá přes 600 příslušníků policie, zaměstnanců bezpečnostní agentur a zdravotníků. Na trase pomáhá více než 1100 dobrovolníků a celá trasa závodu je monitorována kamerami Odboru bezpečnosti a krizového řízení magistrátu hlavního města Prahy. Tato opatření se nyní v reakci na bostonské exploze ještě zvýší.
"Podniky tohoto typu budou vždy trochu zranitelné, protože jsou na velkém území. Aby to diváky i účastníky bavilo, nelze s prominutím udělat z města kriminál. V pumovém útoku, který byl proveden na maratonu v Bostonu, není možné hledat žádnou analogii s dalšími závody. Rozhodně se nejedná o akci nepřátel masového běhu," konstatuje bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.
V loňském roce se o bezpečnost na Volkswagen Maratonu Praha staralo 125 státních policistů a 135 strážníků z Městské policie hl. m. Prahy. Na bezpečnost dohlíželo i téměř 200 členů ostrahy bezpečnostní agentury. K dispozici bylo 90 zdravotníků ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a 64 pracovníků Českého červeného kříže.