Hotovo! Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála jako druhá Češka Světový pohár. Jistotu celkového triumfu získala čtvrtým místem ve stíhacím závodu ve finále seriálu v ruském Chanty-Mansijsku, který ovládla Finka Kaisa Mäkäräinenová. Francouzka Marie Dorinová Habertová doběhla druhá, ale po nedělním závěrečném závodu s hromadným startem už nemůže Soukalovou o prvenství ve Světovém poháru připravit.
Velký křišťálový glóbus dosud získala z českých biatlonistů pouze Jiřina Pelcová-Adamičková před 26 lety.
"To je prostě mazec, nevím, co bych měla říct. Mám asi ještě větší radost než po zisku olympijských medailí," řekla Soukalová se slzami štěstí v očích novinářům v dějišti. "Radost je asi nevyčíslitelná. Nejsem to schopná slovy popsat, Je to bomba, vždy jsem o něčem takovém snila. Snad jsem i lidem u televize udělala radost a sdílí to se mnou, protože bych jim přála, aby cítili to, co teď cítím já."
Soukalová získala i malý glóbus za stíhací závody, k tomu už má stejnou trofej za sprint. Vyhrát navíc může také hodnocení závodů s hromadným startem.
"Tady jsou všichni nadšený, celý tým tím žil. Musím Gábinu pochválit, celou sezonu jezdila stabilně a dneska to potvrdila. Bylo vidět, že není ve své kůži, ale dobojovala to. Fantazie!" řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.
Šestadvacetiletá česká biatlonistka v tomto ročníku vyhrála čtyři závody a na stupních vítězů byla jedenáctkrát. Jen na nedávném světovém šampionátu v Oslu vyšla medailově naprázdno, dvakrát dojela čtvrtá.
První střelbu vestoje absolvovala opět ve svém klidném tempu a hlavně přesně. Jela bezpečně druhá za Dorinovou Habertovou, která potřebovala vyhrát, aby udržela teoretickou naději na velký glóbus. Soukalové by i tak stačilo skončit do osmého místa. "Když mi to říkali kluci před závodem, i když jsem chtěla zvítězit, tak mi to přišlo jako něco nesplnitelného," řekla Soukalová.
Do stíhacího závodu vyrážela Soukalová po čtvrtečním sprintu jako druhá. Na první položce jednou minula a musela na trestné kolo, ale držela se před Dorinovou Habertovou. Druhou ležku si pohlídala, střílela raději od prostředka a na trať se vydala třetí o dvě místa před Francouzkou.
Na poslední střelbu přijely s Francouzkou bok po boku a obě musely na jedno trestné kolo. O vítězství v závodu bojovalo v závěru šest biatlonistek. Všem ujela podle očekávání Mäkäräinenová. Soukalová jela chvilku druhá, ale cílem nakonec proběhla s malým odstupem čtvrtá.
"V tom posledním kole to byla hrozná mela, my jsme se tam střídaly čtyři a nevěděla jsem, jestli za námi ještě někdo je. Odtáhla jsem velký kus tratě a v závěru jsem na to neměla síly. Myslím, že jsem to ale udělala dobře, protože přeci jen, když je tam těch lidí víc, tak si stoupaj na hole, na lyže a může dojít k nějaké kolizi. Snažila jsem se to jet podle sebe," řekla Soukalová
Lucie Charvátová skončila dvaačtyřicátá, Jessica Jislová dojela na 48. místě a Veronika Vítková po dvou střeleckých položkách odstoupila.
Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko) |
Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 30:06,7 (2 tr. okruhy), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -1,5 (1), 3. Wiererová (It.) -5,7 (1), 4. Soukalová (ČR) -6,5 (2), 5. Preussová (Něm.) -6,6 (1), 6. Birkelandová (Nor.) -13,1 (1), 7. Pidhrušná (Ukr.) -42,9 (2), 8. Olsbuová (Nor.) -45,6 (3), 9. Džymová (Ukr.) -49,9 (0), 10. Braisazová (Fr.) -58,4 (2), ...42. Charvátová -3:37,7 (7), 48. Jislová -4:46,7 (6), Vítková (všechny ČR) nedokončila. Konečné pořadí stíhačky (po 8 závodech): 1. Soukalová 354, 2. Wiererová 348, 3. Dorinová Habertová 331, 4. Mäkäräinenová 324, 5. Dahlmeierová 265, 6. Hildebrandová (obě Něm.) 237, ...8. Vítková 217, 26. Charvátová 105, 27. Puskarčíková (ČR) 97. Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. Soukalová 1106, 2. Dorinová Habertová 1043, 3. Wiererová 965, 4. Mäkäräinenová 905, 5. Hildebrandová 793, 6. Dahlmeierová 786, ...8. Vítková 703, 28. Puskarčíková 292, 31. Charvátová 224, 77. Landová (ČR) 22, 92. Jislová 7. |