Vrabcová-Nývltová doběhla na desítce třiadvacátá

24. 2. 2015 15:11
 Eva Vrabcová-Nývltová.
Eva Vrabcová-Nývltová.

Lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na mistrovství světa ve Falunu na 23. místě v běhu na deset kilometrů volnou technikou. Suverénně zvítězila domácí Švédka Charlotte Kallová, další medaile získaly v hustém sněžení překvapivě Američanky Jessica Digginsová a Caitlin Greggová. Další česká reprezentantka Karolína Grohová obsadila 55. místo.

Sedmadvacetiletá Kallaová získala první individuální zlato na mistrovství světa, na této trati je i olympijskou vítězkou z Vancouveru. Formu prokázala už v posledním testu před MS, na Světovém poháru v Östersundu vyhrála desítku volnou technikou poprvé právě od ZOH 2010. Zklamáním zato skončil závod pro norské vládkyně sezony, které promazaly a nejlepší z nich byla až na 22. místě Heidi Wengová.

Bronzová žena ze skiatlonu Kallaová rozjela závod fantasticky, už po kilometru a půl měla před druhou Norkou Therese Johaugovou náskok více než osmi sekund. Pomaleji začala také další z norských medailových adeptek Marit Björgenová, vítězka úvodního sprintu, které se ale nevydařil skiatlon a ani tentokrát si chuť nespravila. Na prvním mezičasu byla pátá a na Kallaovou ztrácela 12 sekund.

Vrabcová-Nývltová byla v té chvíli na čtrnáctém místě o téměř 17 sekund pomalejší než vedoucí Švédka a bylo jasné, že úterní závod nebude patřit mezi její nejlepší.

Kallaová tempo nepřepálila, náskok dál navyšovala a bylo jasné, že si jede pro zlato. Norky naopak ztrácely čím dál víc a bylo zjevné, že jejich servismani netrefili v proměnlivých podmínkách mazání. Obhájkyně titulu z minulého MS Therese Johaugová vyhořela (27.) podobně jako Marit Björgenová (31.), lyže nejely ani stříbrné ženě ze skiatlonu Astrid Jacobsenové (33.). Všechny s výjimkou Wengové skončily až za Vrabcovou-Nývltovou.

Na posledním mezičasu už Kallaová měla náskok více než 40 sekund a luxusní vedení pohodlně dovezla až do cíle. Jejími nejbližšími pronásledovatelkami byly překvapivě Američanky: Digginsová má po zlatu z týmového sprintu na minulém MS druhou medaili ze světového šampionátu, Greggová si připsala největší úspěch v kariéře. Dosud byla na MS v individuálním závodu nejlépe 47. před šesti lety v Liberci, na OH ve Vancouveru dojela na této trati třicátá.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):
Běh na lyžích:
Ženy - 10 km volně:
1. Kallaová (Švéd.) 25:08,8, 2. Digginsová -41,0, 3. Greggová (obě USA) -46,9, 4. Rydqvistová (Švéd.) -48,6, 5. Faivreová-Piconová (Fr.) -55,2, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -59,2, 7. Išidaová (Jap.) -1:02,5, 8. Niskanenová (Fin.) -1:04,6, 9. Bonerová (Švýc.) -1:05,8, 10. Stephenová (USA) -1:06,4, ...23. Vrabcová-Nývltová -1:53,5, 55. Grohová (obě ČR) -4:23,2.
Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Zavřený registr, otevřený problém: stát omezuje přístup k informacím o vlastnictví firem

Domácí
17. 12. 2025

Do užšího výběru na Oscara se dostal snímek Hurikán českého režiséra Sasky

Kultura
16. 12. 2025

Ministr Bednárik chce zcela zrušit zákaz prodeje aut se spalovacími motory

Domácí
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV