Archeologové našli hrobku faraonských potomků

Věda a technika
30. 4. 2014 10:10
Hrobka KV 40 byla mnohokrát vyloupena.
Hrobka KV 40 byla mnohokrát vyloupena.

Ve slavném Údolí králů nepráchnivějí jen kosti vládců země Kemet. Až dvě třetiny rovů patří lidem, kteří nikdy odznaky královské moci v rukou nedrželi. Jeden za takových hrobů teď vydal část svého tajemství.

Údolí králů leží na západním nilském břehu naproti dnešnímu Luxoru, za časů faraonů nazývanému Veset. Zatím v něm vědci objevili 63 hrobů, z nichž nejznámější je krypta KV 62, která patřila Tutanchamonovi. Teď otevřeli egyptologové z univerzity v Basileji hrob označovaný jako KV 40, Objevili v něm pozůstatky nejméně padesáti těl. Zatím se jich podařilo identifikovat a pojmenovat zhruba třicet. Nejspíš jde o příbuzné faraonů Thutmoseho IV. a Amenhotepa III. Oba monarchové spadají do osmnácté dynastie. Je to nejprozkoumanější staroegyptská panovnická linie vůbec.

Označení dynastie je v případě dějin země na řece Nil jen volné. Faraonové z jedné dynastie nemusí být pokrevně příbuzní. V případě Thutmoseho IV. a Amenhotepa III to tak ale pravděpodobně bylo. Thutmose, který vládl v letech 1401 až 1391 nebo 1397 až 1388 před Kristem, byl nejspíš otcem Amenhotepa (1391 až 1353 nebo 1388-1351).

Podle egyptologů se mnoho uživatelů hrobky honosilo titulem "princ" nebo "princezna." Byly to tedy buď přímí potomci, nebo blízcí příbuzní obou vládců.

Stěny hrobu jsou dosud ohořelé od požáru, který zažehly pochodně dávných zlodějů.

Spící potentáti

Hrobka měla jednu centrální komoru a tři postranní. Ostatky mrtvých spočívaly v pohřebních džbánech. Podle popisků nádob ležely v rovu těla nejméně osmi dosud neznámých královských dcer a čtyř synů. Většina pohřbených byla dospělých. Část těl ale patřila dětem. "Objevili jsme pozoruhodné množství pečlivě mumifikovaných novorozenců a dětí, kteří by normálně byli pohřbeni skromněji," řekla jedna ze členek objevitelského týmu Susanne Bickelová. Hrob musel patřit významným lidem.

"Myslíme si, že v hrobce byli pohřbíváni rodinní příslušníci královského dvora po dobu několika desetiletí," svěřila se Bickelová. Objev je zajímavý, protože pomůže vědcům odhalit, kdo byli lidé v hrobkách z Údolí králů, které králům nepatřily. Těch je zhruba šestašedesát procent.

"Protože hrobky většinou nemají označení a byly intenzivně vykrádány, mohli jsme zatím jen spekulovat, kdo v nich leží," prohlásila Bickelová.

Zloději a squatteři

Pohled do údolí králů s vyznačenými čísly hrobů.

Aby se vědci k hrobce KV 40 dostali, museli vykopat šestimetrovou šachtu. I přes obtížný přístup byla v historii mnohokrát vykradena. Většina zlodějů do ní pronikla ještě v antice. Poslední však rov navštívili ještě na konci předminulého století. Vedle zlodějů se v hrobce usídlili i Squatteři. Podle vědců ji využívali k pohřbům kněží z devátého století před Kristem, dvě stě let poté, co bylo pohřebiště v údolí králů opuštěno. Uvnitř komor našli archeologové zbytky dřeva a kartonáže, materiálu, do nějž se balily mumie.

Stěny vnitřních místností hrobky byly ohořelé. Požár mohly způsobit pochodně vykradačů hrobů. Zajímavé je, že egyptologové z Basileje nebyli první, kdo hrob otevřel s vědeckým záměrem. V roce 1899 je předešel Francouz Victor Loret. Nedostal se ale příliš hluboko a nezveřejnil o vykopávkách žádnou zprávu.

Autor: Radek JohnFoto: Universität Basel/Ägyptologie

Další čtení

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ