Facebook podle nové studie posiluje propojení lidí, ale...

Věda a technika
16. 8. 2013 09:32
Skuteční lidé jsou podle vědců lepší než virtuální.
Skuteční lidé jsou podle vědců lepší než virtuální.

Lidé, kteří používají Facebook, se mohou cítit propojenější, ale méně šťastní. Studie mladých dospělých, o níž informovala agentura AFP, došla k závěru, že čím víc lidé používají Facebook, tím hůře se pak cítí.

"Na povrchu poskytuje Facebook nedocenitelný zdroj pro naplnění základní lidské potřeby společenského spojení," uvedl autor studie, sociální psycholog Ethan Kross z Michiganské univerzity. "Ale my jsme zjistili, že místo toho, aby používání Facebooku posílilo pocit duševní pohody, vyvolává opačný výsledek - podkopává ji," tvrdí.

Vědci angažovali 82 mladých dospělých lidí vlastnících chytré telefony a účet na Facebooku a posuzovali jejich subjektivní pocit pohody tím, že jim pětkrát denně po dobu pěti týdnů v náhodných časech posílali textové zprávy. V nich se účastníků studie ptali, jak se právě cítí, zda mají nějaké obavy nebo jsou osamělí, jak moc času strávili na Facebooku a kolik "přímou" interakcí s lidmi.

Studie, kterou zveřejnili ve vědeckém časopise PLOS, je podle vědců první, která se snažila změřit dopad Facebooku na štěstí a životní spokojenost.

"Čím víc lidé používali v určitou dobu Facebook, tím hůře se cítili, když jsme se jich ptali," uvedla studie. "S postupem času klesala jejich spokojenost se životem." Naopak přímý kontakt se skutečnými lidmi spokojenost a lepší pocity lidí zvyšoval.

"Tohle je výsledek kritického významu, protože míří na samotnou podstatu vlivu, jaký sociální sítě mohou mít na životy lidí," míní další z autorů studie, neurolog John Jonides z Michiganské univerzity.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Že se nás lesní požáry netýkají? Částice putují tisíce kilometrů až k nám domů

Věda a technika
19. 5. 2025

Tajemství Řípu odhaleno. Vznikl z lávového jezera při erupci sopky

Věda a technika
18. 5. 2025
ilustrační foto

Brněnští vědci zjistili, jak koronavirus proniká do mozku. Je to horší než přes plíce

Věda a technika
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ