Nová studie popírá tvrzení francouzských vědců z roku 2010, že identifikovali hlavu krále Jindřicha IV., která byla prý během zmatků po revoluci z roku 1789 oddělena od panovníkova těla a ztratila se. Podle autorů první studie, kteří závěr nového výzkumu hned popřeli, je královou hlavou ta, která se v roce 2008 našla u jednoho penzisty.
Novou zprávu dnes zveřejnil odborný časopis European Journal of Human Genetics. "Je nemožné, aby tato hlava patřila Jindřichu IV.," řekl spoluautor nové studie, Belgičan Jean-Jacques Cassiman. Nyní se uskutečnily laboratorní testy DNA s pomocí tří žijících králových příbuzných, zatímco někdejší tvrzení se opíralo hlavně o nalezené společné rysy a stopy po zraněních, vysvětlil belgický vědec. Komu analyzovaná hlava patří, prý neví.
Vedoucí předchozího bádání Philippe Charlier však podle agentury AP trvá na závěrech svého týmu. Zdůraznil, že tehdy našli naprostou shodu mezi trojrozměrným zobrazením hlavy a královou posmrtnou maskou. Domnívá se, že nový výzkum nenašel genetickou vazbu mezi hlavou a některými nynějšími potomky Jindřicha IV., protože o otcovství mnohých králů z francouzského rodu Burbonů existují vážné pochybnosti.
Jindřich IV. byl 14. května 1610 zavražděn v Paříži katolickým fanatikem Ravaillakem. Byl pohřben po boku dalších francouzských králů v bazilice Saint-Denis na okraji Paříži. V roce 1793 protimonarchističtí horlivci rakev otevřeli a tělo pak bylo hozeno do společného hrobu. Pravděpodobně v tu chvíli od něho byla podle některých historiků hlava oddělena.
Hlava se podle francouzské studie našla ve velmi dobrém stavu a je na ní řada odlišovacích znamení známých z králových portrétů, odpovídajících sádrovému odlitku tváře sejmutému po smrti, nebo jinak dobově zdokumentovaných. Jde zvlášť o tmavou skvrnku nad pravým chřípím, stopy poranění kosti nalevo od horního rtu, kde byl král zasažen při pokusu o atentát v roce 1594, a dírku v pravém lalůčku po náušnici, jaké byly tehdy na dvoře v módě. Testy potvrdily stáří hlavy i to, že způsob nabalzamování je totožný s tím, jaký popsal králův chirurg.
Cassiman a jeho spolupracovníci se ale domnívají, že Jindřichu IV., který byl u obyvatel oblíbený, nikdo hlavu neusekl a že jeho celé tělo je stále někde v bazilice Saint-Denis.
Není již možné to vše ověřit, domnívá se londýnský historik Michael Rowe, který se nepodílel na žádné ze dvou studií. Přiklání se spíše k verzi, že tomuto oblíbenému králi by ani revolucionáři hlavu nejspíš neusekli.
Jindřich IV. vládl Francii v letech 1589 až 1610. Země mu vděčila za celkové uklidnění po dlouhých náboženských válkách a také za hospodářský vzestup. Paříž mu vděčí třeba za stavbu Nového mostu (Pont-Neuf) přes řeku Seinu a za vybudování stále obdivovaného Vogézského náměstí (Place des Vosges).