Svitek zmiňující Ježíšovu manželku je pravý

Věda a technika
11. 4. 2014 14:15
Znázornění Ježíše jako Krista.
Znázornění Ježíše jako Krista.

Osobnost vlivného kazatele, který žil v dávné římské provincii Judea, nepřestává fascinovat historiky. Před časem objevili svitek, podle nějž mohl být zakladatel v současnosti nejrozšířenějšího světového náboženství ženatý. To je však v rozporu s křesťanskou věroukou.

Před dvěma lety oznámila vědkyně specializovaná na studium počátků křesťanství, Karen Kingová z Harvardovy univerzity, objev papyru, pro nějž se ujal název Evangelium Ježíšovy ženy. Je velký asi osmkrát čtyři centimetry, psaný staroegyptským nářečím koptštiny. Obsahuje větu "Ježíš jim řekl, Moje žena…," která vyvolala po zveřejnění spoustu sporů. Křesťanství, víra, k níž se hlásí necelá třetina všech lidí na zeměkouli, rozšířená i v Česku, totiž klade důraz na pohlavní zdrženlivost. Svého nejdůležitějšího proroka tradičně považuje za nezadaného.

Zbytky chrámu z prvního století na úpatí hory Sijón v Jeruzalémě.

Někteří křesťanští kněží sami praktikují celibát. Po zveřejnění objevu proto Vatikánské noviny odpověděly prohlášením pergamenu za falsum. Podobně reagovala i část historiků. V časopise Harvard Theological Review teď vyšly závěry důkladné analýzy dokumentu. Je pod ní podepsaná opět Karen Kingová. Na papyru je nejzajímavější část textu útržku. Kingová ji přeložila do angličtiny. Převedeno do češtiny je její znění následující:

1/ Ne mě dala má matka život …

2/ Učedníci řekli Ježíšovi

3/ Popíráš, že Marie toho není hodna

4/ … Ježíš jim řekl, Moje žena …

5/ … je schopná stát se mou učednicí …

6/ . Nech zlomyslné lidi, ať se naparují …

7/ . Podle mě, Jsem s ní abych …

8/ J . obraz

Dávná polemika

Podle Kingové byl původní text pravděpodobně dialog nebo polemika, která má ukázat, že se ženy mohou stát Ježíšovými učednicemi. Dokument sám tedy nedokazuje, že byl pololegendární prorok ženatý. Byl ostatně sepsán až dlouhou dobu po jeho narození. Svědčí o tom radioaktivní datování, které určilo dobu vzniku artefaktu mezi šestým a devátým stoletím našeho letopočtu, konkrétně mezi roky 659 a 859. Podobně dopadla i analýza složení inkoustu metodou takzvané Ramanovy spektroskopie.

Je to chemická technika, která odvozuje složení materiálu ze změny barvy světla, jež jím prochází. Složení inkoustu, kterým byl dokument sepsán, odpovídá inkoustu dokumentů datovaných od roku jedna našeho letopočtu do roku 800. Zdá se tedy, že autor spisu neznal Ježíše z Nazaretu osobně. Papyrus samotný je nejspíš autentický, i když pochybnosti stále zůstávají.

Špatná gramatika

Hrobka biblického proroka Samuela.

Dokument vyvolává podezření hlavně kvůli své špatné gramatice. Zdá se, jako by jeho autor měl jen velmi chabé vzdělání. Dlužno ovšem podotknout, že špatná gramatika automaticky neznamená nevzdělance. Lidé na dnešních sociálních sítích a i internetových diskuzích se také vyjadřují jako analfabeti, ačkoliv aspoň někteří z nich strávili dlouhá léta ve školních škamnách a jsou kultivovaného psaného projevu schopni.

Podle egyptologa Lea Depuydta z Brownovy univerzity jsou slova "Moje žena" napsána zvýrazněným písmem, což se v tehdejších koptských textech nevyskytovalo.

"Fragment papyru je zralý na skeč od Monthy Pythonů," napsal v článku, který vyšel ve stejném časopise jako analýza Karen Kingové. "Jako student koptštiny jsem přesvědčen, že fragment je moderní výtvor. Nemohu se vyhnout dojmu, že v užití zvýrazněného písma je něco téměř rozpustilého," dodává.

Autor: Radek JohnFoto: Shutterstock , Shimon Gibson, archiv, ČTK/ZUMA/Nir Alon

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ