Vědci našli oblast mozku, jejíž pomocí hledáme lidské tváře

Věda a technika
12. 4. 2014 12:00
Lidský mozek zůstává pořád většinou neprozkoumaný.
Lidský mozek zůstává pořád většinou neprozkoumaný.

Jdete po ulici plné lidí a myslíte na nesmrtelnost chrousta, když najednou zpozorníte. V davu před sebou zahlédnete tvář svého spolužáka ze střední školy. Jak Váš mozek něco takového dokáže?

Daniel Baldauf a Robert Desimone z Massachusettského technologického institutu uspořádali důmyslný pokus, který poodhalil práci okruhů, jež mají v lidském mozku na starosti rozpoznávání tváří. Podrobnosti zveřejnili vědci v časopise Science. Požádali dobrovolníky, aby se posadili do zařízení, které monitorovalo změny magnetických polí v jejich mozku. Touto metodou, označovanou jako magnetoencefalografie, se dá zjistit, které oblasti centrálního orgánu nervové soustavy jsou zapnuté při zpracovávání konkrétních úkolů. Zároveň jim promítali neurčité obrázky, na nichž byly dva druhy podnětů.

Pokusné osoby sledovaly navzájem se překrývající vyobrazení domů a lidských tváří. Každá skupina obrázků se zobrazovala v jiném rytmu - buďto dva nebo jeden a půl obrázku za sekundu. Jak to vypadalo, se můžete podívat na videu níže.

Magnetoencefalografie umožňuje, na rozdíl od běžnější funkční magnetické rezonance, jež není tak citlivá, měřit načasování událostí s milisekundovou přesností. Z porovnání záznamu aktivity mozku a odlišného rytmu střídání obrázku se proto dalo odvodit, které oblasti se při jejich zpracování zapínaly.

Účastníci experimentu měli dávat pozor buďto jen na tváře, nebo jen na domy. Když věnovali pozornost lidských tvářím, zapínala se oblast po stranách jejich předních mozkových laloků.

Zároveň s ní probouzely neurony ve spodních částech obou mozkových polokoulí. Májí na starosti zpracování lidských tváří. Aktivovaly se i oblasti obklopující veledůležité hluboko zanořené oboustranné struktury, hipokampy. Neurony okolo nich mají na starosti interpretace informací o různých místech v prostoru. 

Oblast po stranách předních laloků se zapíná i při úlohách zatěžující pracovní paměť. Je to paměť na informace, s nimiž zrovna pracujeme, jako jsou třeba mezikroky při počítání nějakého aritmetického příkladu z hlavy. Vypadá to proto, že zbylé dva regiony mozku řídila.

Zapínala se zhruba dvacet milisekund před nimi. Zdá se, že když chceme rozpoznat obličej, vyžádá si řídící oblast pomoc od specializovaných regionů. Asi jako když zůstanete trčet v neznámém městě a zavoláte informační službě svého operátora, aby vám poslala číslo na taxi.

Autor: Radek JohnFoto: Tokyo Institute of Technology

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ