Velkomoravská knížata vládla dlouho "ze sedla koně"

Věda a technika
16. 10. 2010 08:00
Archeolog Jaroslav Škojec u základů knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích.
Archeolog Jaroslav Škojec u základů knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích.

Archeologický výzkum knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku v uplynulých dnech ukázal, že je o něco mladší a také menší, než se dosud soudilo. Archeologové z toho usuzují, že Velké Moravě zpočátku scházelo centrální sídlo.

Palác byl podrobně probádán už před půl stoletím. Protože se počítá s obnovou základů paláce, provedli nyní odborníci výzkum znovu. Přinesl zajímavé informace i cenné artefakty, říká vedoucí archeologického výzkumu na Valech Lumír Poláček.

Palác se tyčil na vyvýšenině nad hradištěm Valy, které patřilo k největším sídlům Velké Moravy. Předpokládá se, že jej obýval velkomoravský kníže. Jisté to však není - hlavní město říše, jímž byl bájný Veligrad, se totiž nepodařilo najít. Nyní se ukázalo, že knížecí palác byl postaven až koncem devátého století, tedy v době největšího rozmachu Velké Moravy.

Jaroslav Škojec ukazuje bronzovou náušnici nalezenou pod základy paláce."Vzhledem k tomu lze usuzovat, že velkomoravská knížata vládla dlouho takzvaně ze sedla koně, jak tomu bylo ve Francké říši. Prostě měla v hlavních centrech svá sídla, která střídavě navštěvovala," vysvětlil Poláček. Při vykopávkách v objektu, z něhož se zachovaly jen základy, se našly četné střepy keramiky, několik kostí, ale i náušnice. Jsou to artefakty, které unikly pozornosti archeologů při výzkumu před půl stoletím.

Dobu, kdy byl knížecí palác na Valech vystavěn, se podařilo upřesnit díky jámě s vypáleným vápencem, v níž se patrně kdysi vyráběla malta. Částečně zasahuje do základů objektu. Znamená to, že místo bylo před stavbou paláce už osídleno.

Rekonstrukce paláce

Základy paláce čekají stavební úpravy.V nejbližších dnech čekají základy stavební úpravy. Budou navýšeny do čtvrt metru, čímž obrys budovy vystoupne. Kromě paláce tvořilo Valy mnoho menších objektů a deset kamenných kostelů. Základy všech budou navýšeny. V areálu pak budou rozmístěny skleněné tabule s vyobrazením těchto objektů.

Pro návštěvníky vznikne pohledem na ně zvláštní efekt; kresba na skleněné tabuli se opticky spojí s navýšenými základy budov v terénu a turista tak uvidí, jak budovy vypadaly.

Mikulčické Valy a nedaleké slovenské Kopčany, v nichž stojí zachovaný velkomoravský kostelík, by v budoucnu měly utvořit společný moravsko-slovenský archeopark, jenž by měl být zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nyní se ale mikulčická část komplexu obnovuje. Práce přijdou na více než sto milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ