Nizozemský rybář vylovil v Severním moři fosilizovanou lebku doposud neznámého druhu delfína. To zjistili vědci dva roky poté, co se nález uskutečnil. Odborníci přišli na to, že jde o druh, který se v tamních vodách proháněl před dvěma až třemi miliony let, napsal španělský deník El Mundo.
Rybáři Albertu Hoekmanovi uvízla podivná kost v síti v roce 2008. Severní moře je bohatým zdrojem podobných objevů a Hoekman tušil, že jde o něco zvláštního, takže se nález dostal k odborníkům. Ačkoli existují desítky tisíc objevených fosilií, u nichž se nepodaří určit, jakému živočichovi mohly kdysi patřit, u této se to naštěstí povedlo.
Podle vědců, kteří kost prozkoumali, šlo o část lebky šest metrů dlouhého delfína. Jeho zvláštností bylo, že měl hlavu, která připomínala balón. Paleontologové zjistili, že jde o zcela nový druh a na počest nálezce jej pojmenovali Platalearostrum hoekmani.
I z jediné nalezené kosti se vědcům podařilo jasně určit, že zatím neznámý prehistorický mořský savec patřil k čeledi delfínovitých. Z ní pocházejí i dnešní delfíni či kosatky. Podobně kulovitou hlavu jako nově objevený druh, ale nesrovnatelně menší, mají v současnosti například kulohlavci, třeba kulohlavec černý (Globicephala melaena). A vědci po prozkoumání fosilie, tedy lebky s výrazně velkou dutinou se šesti zuby, a srovnání s příbuznými nálezy došli k závěru, že vymřelý jedinec je prapředkem kulohlavců.
Nalezená fosilie několik milionů let starého mořského savce je nyní k vidění v Přírodopisném muzeu v Rotterdamu. Exponát doplňuje model tohoto předka kulohlavců.