Octomilky, známé také jako banánové nebo ovocné mušky, žijí v prostředí bohatém na alkohol, jsou proto proti jeho toxickému vlivu neobvykle odolné. Přesto se i ony mohou opít a vypracovat si na alkoholu závislost.
Kvasinky na hnijícím ovoci, které octomilky vyhledávají, přeměňují ovocné cukry na alkohol. Octomilky ho proto konzumují ve velkém množství, slouží jim jako jeden ze zdrojů energie. O jeho odbourávání se stará enzym alkohol-dehydrogenáza (ADH), štěpící alkohol na jednodušší dále zpracovatelné molekuly.
ADH mají i lidé, ale v mnohem menších koncentracích. Člověk se proto opije mnohem snadněji než octomilka. Ale výzkum odborníků z Kalifornské univerzity, publikovaný v on-line verzi časopisu Current Biology, ukázal, že i tyto drobné mušky mohou alkoholovému opojení podlehnout.
Zdá se, že octomilky neznají míru - podobně jako někteří lidé. Alkoholu jsou ochotny zkonzumovat mnohem více, než kolik lze odůvodnit potřebou získat energii. Dokonce tolik, že ani enzym ADH nestíhá, koncentrace alkoholu v těle roste a začíná se to negativně projevovat na fungování nervového systému. Mušky se motají, nebo jsou naopak omámené a pasivní.
Pokud si mohou vybrat ze dvou energeticky stejně bohatých zdrojů potravy, zvolí ten s vyšším obsahem alkoholu. A alkohol jsou ochotny konzumovat i ve chvíli, kdy je znehodnocen dalšími chemickými látkami, které za normálních okolností octomilkám vůbec nechutnají - jako když se alkoholik spokojí i s přípravkem na mytí oken.
ČTĚTE TAKÉ: Video zachycuje rvačku mezi octomilkami
Není zřejmé, proč to mušky dělají. Zřejmě však jde o podobný problém jako u lidí - alkohol zneužívá systém odměn v nervové soustavě. Muškám se život v alkoholovém oparu zkrátka líbí.
Foto: profimedia.cz