Sobotní zemětřesení v Chile mohlo mírně vychýlit zemskou osu a nepatrně tak zkrátit délku dne. S použitím počítačových modelů to vypočítal tým Richarda Grosse z NASA. Agentura nicméně upozorňuje, že jde o předběžná čísla, která se mohou změnit poté, co se k vědcům dostanou detaily o zemětřesení, které mělo intenzitu 8,8 stupně Richterovy škály.
Jakékoliv silné zemětřesení je podle vědců schopno pohnout s masami hornin a pozměnit jejich rozložení na planetě, což ovlivní rychlost, s jakou se Země otáčí. To následně ovlivňuje délku dne.
"Délka dne se patrně zkrátila o 1,26 mikrosekundy," citovala Grosse agentura Bloomberg. (Mikrosekunda je miliontina sekundy.) Podle vědce se totiž zemská osa posunula o osm centimetrů. Jde o změny malé, ale trvalé, tvrdí vědci. Gross ale tyto údaje vypočítal pouze teoreticky, protože prý takto malé změny mohou být ve skutečnosti jen těžko měřitelné.
Podle Andrease Rietbocka z Liverpoolské univerzity mohlo zemětřesení způsobit i další, viditelnější změny. Mohlo například zvednout ostrov Santa Maria, který leží nedaleko chilského pobřeží, o dva metry.
Zemětřesení zkrátilo délku dne i v roce 2004, kdy v prosinci vyvolalo přívalovou vlnu tsunami v Indickém oceánu.










