Vědci z České zemědědělské univerzity v Praze ve spolupráci s kolegy z univerzity v Lille objevili významnou roli toxického plynu sulfanu, dříve známého jako sirovodík, při zrání savčích vajíček. Objev, o němž informuje odborný časopis PLOS ONE, by se mohl využít například při umělém oplodnění ve zkumavce.
"Prokázali jsme, že pod vlivem sulfanu se ve vajíčku urychleně aktivují hned dva enzymy, které jsou klíčové pro zrání vajíček," uvedl vedoucí týmu Jan Nevoral z České zemědědělské univerzity (ČZU). Vajíčka dozrálá v nízkých koncentracích tohoto plynu navíc s vyšší účinností zahajují embryonální vývoj.
Vajíčka dozrálá v laboratorních podmínkách nedosahují stejných parametrů jako ta, která dozrávají v přirozeném prostředí. Vědci zatím marně zkoumají, jaké faktory specifické pro prostředí vaječníku za tím stojí. "Na základě našich výzkumů jsme došli k závěru, že jednou z chybějících látek mohou být velmi malá množství sulfanu, který v těchto koncentracích už není jedovatý," doplnil Nevoral.
Zrání vajíček v laboratorním prostředí se používá nejen u umělého oplodnění, ale také při nejrůznějších biotechnologiích u hospodářských zvířat. Vědci roli sulfanu zkoumali na vajíčkách prasat, která zrají podobně jako lidská. Zkoumání regulační funkce, jakou molekuly plynu sehrávají v buňkách, má poměrně krátkou historii. Průlomový byl objev funkce oxidu dusného při řízení průsvitu cév, za který v roce 1998 dostala trojice amerických vědců Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.