Nakažení šneci ohrožují psy

Věda a technika
26. 8. 2013 12:15
Čím dál víc britských hlemýžďů přenáší měchovce, který napadá psy.
Čím dál víc britských hlemýžďů přenáší měchovce, který napadá psy.

Zemí Anglů a Sasů se šíří nové nebezpečí. Místní psy napadá vzdálený příbuzný škrkavek, roupů nebo svalovců, měchovec Angiostrongylus vasorum. Neléčená infekce tímto cizopasníkem může způsobit i smrt zvířete. Nemocní psi kašlou, jsou dýchaviční, nechtějí se hýbat a mají vyšší dechovou frekvenci.

Měchovec Angiostrongylus vasorum není podle dostupných informací přenosný na člověka, jinak si ale oběti příliš nevybírá. Jako mezihostitele využívá různé druhy hlemýžďů nebo slimáků. Jeho konečným hostitelem je široké rozpětí různých druhů šelem. Kromě domácích psů se parazitologové podle BBC setkali s infikovanými jezevci, kojoty, vlky a hlavně s pěti druhy lišek. Právě běžné lišky nejspíš slouží jako hlavní zásobník infekce. Jejímu současnému šíření napomáhají propršená léta, kterých bylo v posledních letech v Británii několik za sebou. Jsou ideální pro hlemýždě, kteří dosud vzácného parazita roznášejí po celé Anglii i Skotsku.

Měchovec Angiostrongylus vasorum.Podle webu BBC dokáže běžný šnek urazit za den i pětadvacet metrů. Počty hlemýžďů vzrostly minulý rok podle Královské zahradnické společnosti o padesát procent. Většina psů se nakazí měchovcem, když na procházce sežere šneka. Larva parazita  Angiostrongyla vasorum se několikrát přesune mezi různými orgány, až nakonec skončí v plicní tepně. Během své okružní jízdy tělem hostitele se proměňuje.

Dospělý měchovec měří na délku mezi čtrnácti a jednadvaceti milimetry. Široký je jen mezi 0,17 a 0,31 milimetru. Kromě obtíží spojených s dýchací soustavou může infekce měchovcem vést i k poruchám koordinace pohybů, neúplné obrně, ztrátě zraku a k častým záchvatům. Pokud se tedy chystáte na britské ostrovy se psem, dávejte pozor, aby při venčení nesežral šneka.

Autor: - rjh - Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ