Zatím nejstarší známý otisk létajícího hmyzu objevili vědci v americkém Massachusetts. Nevelký hmyz zanechal svůj obraz v bahně z období svrchního karbonu před 310 miliony let.
Zhruba 36 milimetrů dlouhý hmyz ve zkamenělém bahně zanechal nepříliš dokonalý otisk, například křídla nejsou celá a jsou jen lehce znatelná. Přesto je nález pro paleontology zdrojem cenných informací.
Vědci z Tuftsovy univerzity jsou přesvědčeni, že se jedná o primitivní jepici. V karbonu dosahoval hmyz obřích rozměrů, paleontology proto překvapily její malé rozměry.
Podle spoluautora nálezu Richarda Knechta se malý hmyz zřejmě na bahno přilepil, ale nakonec se mu podařilo odletět. Zanechal v něm však otisk svého těla, nohou a části křídel.
K zanechání otisku bylo zapotřebí příhodných podmínek - je jen málo fosilií vzniklých za takovýchto okolností. Muselo to být velmi jemné bahno nasycené vodou přesně do té míry, aby v něm lehký hmyz zanechal stopu, která by se okamžitě nerozplynula. Bahno poté zřejmě oschlo a takto zpevněný otisk později zanesl jemný sediment, který ho fixoval v podobě, v níž přežil stovky milionů let.