Moč australských divokých psů dingo podle vědců obsahuje látky, které varují další psy i jiná divoká zvířata. Výzkumníci teď chtějí napodobit její chemické složení a pokusit se tak zabránit psům dingo v útocích na dobytek. Ty Austrálii ročně přijdou na miliony dolarů.
"To je mé území, sem ne," oznamují podle vědců chemické látky v moči divokých psů. Vytvářejí tak přirozenou hranici, kterou další psi ani jiná divoká zvířata nemohou překročit.
Vědci doufají, že tuto přírodní "závoru" bude možné použít na farmách, v zahradách na kraji měst a všude tam, kde by se lidé s divokými psy mohli střetnout. Nashromáždili proto vzorky moči různě starých psů a fen dingo držených v zajetí a na základě chemického rozboru zjišťují, jak jsou v moči jednotlivé chemické složky zastoupeny. Na zvířatech potom zpětně testují, jak na zjištěné hodnoty reagují.
"Doufám, že půjde o nefatální nástroj k tomu, jak psy dingo zvládat," říká Alan Robley z výzkumného institutu při australském ministerstvu životního prostředí. Podobný výzkum, ale s močí divoce žijících psů v Africe, se uskutečňuje v Botswaně. Určit základní chemické látky v moči divokých psů dingo a uplatnit tato zjištění z hlediska zvládání divokých psů se podle něj předtím nikdo nepokusil.
Psi dingo jsou v některých částech Austrálie chráněni. Na mnoha místech se ale zkřížili s divokými psy, útočí na ovce a dobytek, a jsou proto zabíjeni. Má se za to, že útoky psů na dobytek v zemi ročně způsobí škody za 64 milionů australských dolarů (více než 1,1 miliardy korun).
Vědci napodobují moč psů dingo. Austrálii můžou ušetřit miliony
Věda a technika
6. 8. 2011 09:43
Dingo jsou na mnoha místech chráněni, ale způsobují velké škody na dobytku.
Autor: ČTK Foto: archiv