Letadla vybavená pružnými křídly po vzoru ptáků či roboti schopní měnit tvar by se podle vědců mohli stát skutečností na základě výzkumu mimózy. Listy tohoto keře, které se při sebemenším dotyku stáhnou, inspirují nové druhy struktur schopných se kroutit, ohýbat, tuhnout a dokonce se napravovat, vysvětluje Kon-Well Wang, profesor mechanického inženýrství na Michiganské univerzitě.
Mimóza je schopna samovolných pohybů viditelných v reálném čase prostým okem. Tento jev umožňuje "hydraulický" systém rostliny. Lehký dotek listu ihned vyvolá přemístění vody uvnitř buněk a tyto mikroskopické změny vedou k tomu, že se list pohne a změní tvar.
"Můžeme vyvinout struktury napodobující vlastnosti těchto buněk podle našich potřeb," tvrdí Kon-Well Wang. Ve své laboratoři již vyrobil umělé buňky, které mají stejné hydraulické vlastnosti, ale jsou veliké jako dlaň nebo ještě větší. Vědci se snaží je zmenšit s pomocí mikrostruktur a nanovláken.
"Jsme ještě ve stadiu základního výzkumu, ale již máme nápady pro rozmanité využití, až bude tato technologie vyzrálá," zdůraznil badatel. Lze si tak představit letadla s křídly podobnými ptačím; dokázala by být pružná či tuhá a měnila by polohu podle potřeb letu. Kon-Well Wang rovněž vidí možnost konstrukce strojů schopných měnit tvar tak, aby mohly pracovat v tunelu nebo pod mostem.