Nejlepší počítačové sítě na světě budují octomilky

Věda a technika
15. 1. 2011 07:00
Lidští inženýři se mohou od octomilek naučit leccos užitečného.
Lidští inženýři se mohou od octomilek naučit leccos užitečného.

Matematické postupy se běžně používají při vědeckém zkoumání přírody, ale poznání může jít i opačným směrem. Jako v případě drobných mušek octomilek, od nichž lidští inženýři mohou odkoukat algoritmus pro efektivní budování počítačových sítí.

Izraelští vědci ve spolupráci s odborníky z americké Carnegie Mellon University studovali způsob, jakým si octomilky ještě ve stadiu larvy a kukly vytvářejí na povrchu těla síť miniaturních chloupků, které jim slouží jako hmatové a sluchové orgány.

Chloupky vznikají proměnou nervových buněk a jsou v přímém kontaktu s nervovou soustavou. Nemají však informace o své vzájemné poloze a jejich vývoj není řízen z nějakého centra. Některé z buněk v počátečních stadiích vývoje samy sebe pasují na klíčové uzly budoucí informační sítě a začnou vysílat chemické signály, jimiž sousedním buňkám „zakážou“ převzít tutéž propojovací úlohu. Během tří hodin je o osudu jednotlivých buněk rozhodnuto a vytvoří se dokonale propojená síť chloupků.

Uspořádání chloupků na těle octomilky se řídí pravidly využitelnými i v počítačových sítích.Vědci z chování buněk nervové soustavy octomilek odvodili algoritmus využitelný i při budování nejrůznějších umělých sítí, například sítě počítačů pro distribuované výpočty nebo senzorů hlídajících ve volné přírodě stav životního prostředí. Algoritmus je vhodný především pro sítě, u nichž není předem znám počet uzlů.

„Je to tak jednoduché a intuitivní řešení, že nechápu, proč jsme na ně nepřišli už před pětadvaceti lety,“ říká matematik Noga Alon z univerzity v Tel Avivu, který s kolegy algoritmus publikoval v aktuálním vydání časopisu Science.

Podobně se přírodou loni inspirovali japonští vědci, kteří nechali hlenku (druh primitivní houby) navrhnout železniční tratě spojující města v okolí Tokia, byť šlo pouze o laboratorní experiment, nikoli o reálné využití v praxi (viz odkaz na související článek dole).

Autor: - von -Foto: Profimedia , Science/AAAS

Další čtení

Seriál Fallout má jasnou budoucnost, plánuje až šest sezón

Věda a technika
12. 5. 2025

Kingdom Come: Deliverance 2 dostává první DLC Brushes With Death

Věda a technika
9. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ