Potápěči našli u izraelských břehů asi dva tisíce zlatých mincí z období před tisíci lety. Jde o největší nález tohoto druhu ve Středozemním moři. Podle izraelského úřadu pro památky je nález tak cenný, že se jeho hodnota nedá vyčíslit.
Navíc je to nález nečekaný. Potápěči padli na mince, když prozkoumávali zbytky starého přístavu v Caesareji. Několik jich sebrali a vrátili se na břeh, aby o nálezu informovali instruktora svého klubu. Přivolaní odborníci pak na místě našli dva tisíce mincí různé hodnoty, které se používaly v období, kdy v severní Africe vládli Fátimovci. Jejich chalífát zanikl roku 1171.
Archeologové budou v místě nálezu dál pátrat, aby získali informaci o přesnějším původu mincí. "Je tam pravděpodobně vrak lodi, která vezla vládě v Egyptě peníze vybrané na daních. Také je možné, že ty peníze měly být použity k výplatě žoldu v posádce Fátimovců, která chránila Caesareu," řekl Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie.
V úvahu podle něj připadá i to, že peníze byly na velké obchodní lodi, která obchodovala s městy na středomořském pobřeží.
Nalezené mince váží dohromady devět kilogramů a k jejich odhalení na dně zřejmě přispěly letošní zimní bouře.
U izraelských břehů našli potápěči tisíc let staré zlaté mince
Věda a technika
18. 2. 2015 17:05
U izraelských břehů našli potápěči tyto zlaté mince.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Israel Antiquities Authority