Před italským soudem dnes začal proces se sedmi experty obviněnými z neúmyslného zabití, jehož se údajně dopustili tím, že dostatečně nevarovali občany před ničivým zemětřesením ve střední Itálii v roce 2009. Otřesy půdy o síle 6,3 stupně Richterovy škály si tehdy ve středověkém městě Aquila a jeho okolí vyžádaly více než 300 obětí. Rodiny obětí a další strany procesu žádají 50 milionů eur (1,25 miliardy korun) na odškodném a poplatcích. Podle agentury AFP je dnešní slyšení spíše technického rázu a má se mimo jiné týkat osob zapsaných na seznamu svědků.
Případ je ostře sledován seismology po celém světě, kteří argumentují, že není možné zemětřesení předvídat a že žádné velké otřesy nebyly nikdy předem očekávány. Loni podepsalo petici na podporu italských kolegů na 5200 vědců z celého světa a Americká seismologická společnost poslala dopis adresovaný italskému prezidentovi, v němž vyjadřuje obavy z "bezprecedentního právního útoku na vědu".
Zmíněných sedm obviněných podle obžaloby podávalo "nepřesné, neúplné a rozporuplné informace" o tom, zda malé otřesy registrované obyvateli Aquily po dobu šesti měsíců předcházejících mohutnému zemětřesení ze 6. dubna 2009 mohou být podkladem pro varování před katastrofou.
Prokuratura se zaměřila především na krátkou zprávu vydanou 31. března 2009 na schůzi výboru svolaného právě kvůli několikaměsíční slabé seismické činnosti v regionu. Ve zprávě vydané týden před přírodním neštěstím experti dospěli k závěru, že příchod mohutného zemětřesení je "nepravděpodobný", ačkoli současně dodali, že zcela vyloučit ho nemohou.
Mezi sedmi obviněnými figurují velká jména italské vědy jako profesor Enzo Boschi, který byl donedávna předsedou italského institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), nebo profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva.
K soudu se z obviněných dostavil jen bývalý vysoký představitel úřadu civilní ochrany Bernardo De Bernardinis. "Domníval jsme se, že je důležité tu být, protože to je můj kraj. Jsem z Abruzzy a dlužil jsem to lidem tady," prohlásil v úvodu slyšení.
Evův obhájce uvedl, že proces stojí na křehkých základech, a upozornil, že jeho mandant během jednání inkriminovaného výboru expertů varoval, že "zemětřesení velkého rozsahu nemůže nikdo vyloučit". "Není možné se soudit s vědou," řekl advokát.
"Stačilo říct, že situace není úplně pod kontrolou, a postavit stanové městečko, aby si lidé mohli vybrat, jestli zůstat ve svých domech, nebo se ubytovat jinde," tvrdí lékař a zakladatel sdružení "309 mučedníků" Vincenzo Vittorini, který při zemětřesení přišel o ženu a dceru.
Zemětřesení s epicentrem v Aquile bylo nejničivější v Itálii za uplynulých 30 let. O obydlí během něj přišlo 80 tisíc lidí, 309 lidí zemřelo.
V Itálii soudí vědce za to, že nepředpověděli zemětřesení
Věda a technika
20. 9. 2011 13:11
Zemětřesení v italské Aquile zabilo více než tři stovky lidí.
Autor: ČTK Foto: Profimedia