Švédská firma implantuje některým zaměstnancům mikročipy

Věda a technika
5. 4. 2017 19:58
Mikročip (ilustrační foto).
Mikročip (ilustrační foto).

Švédská firma Epicenter sídlící ve Stockholmu nabídla svým zaměstnancům, že jim implantuje mikročipy. Okolo 150 mladých pracovníků tuto nabídku přijalo. Čipy jsou veliké jako zrnko rýže a do masité části mezi palcem a ukazováčkem zájemcovy ruky se vpraví injekční stříkačkou.

Prozatím zaměstnancům firmy Epicenter slouží k otevírání dveří a obsluze kopírek, do budoucna se plánuje, že pomocí čipu budou moci platit kávu. "Největším přínosem je podle mého pohodlí," řekl zakladatel firmy a její výkonný ředitel Patrick Mesterton.

"V podstatě se jedná o náhradu jiných komunikačních zařízení, ať už kreditních karet nebo klíčů," dodal. Připomněl také, že lidé si nechávají do těla vpravovat kardiostimulátory, což považuje za mnohem závažnější zásah.

I tak vyvolává tento krok podobně jako většina nových technologií otázky spojené s bezpečností a ochranou soukromí. Na rozdíl od identifikačních karet anebo firemních telefonů se člověk od mikročipu oddělit nemůže.

Podle Bena Libbertona, mikrobiologa ze stockholmské lékařské univerzity, se budou etická dilemata zvyšovat spolu s důmyslností mikročipů. Tvrdí, že data získaná z tohoto zařízení se liší od dat původem z chytrého telefonu. "Data o nositelově zdraví, kde se nachází, jak často a jak dlouho pracuje, zda chodí na toaletu a podobně," vypočítává Libbertion to, co by mohlo jít zjistit.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/KEYSTONE/ALESSANDRO DELLA BELLA

Další čtení

ilustrační foto

Sledujte oblohu. Spadne ruská kosmická sonda a nikdo neví kam

Věda a technika
2. 5. 2025

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ