Asteroid na cestě k Zemi může mít hodnotu 200 miliard dolarů

Věda a technika
13. 2. 2013 14:57
Představa umělce o těsném setkání asteroidu 2012 DA14 s naší planetou.
Představa umělce o těsném setkání asteroidu 2012 DA14 s naší planetou.

Podle firmy Deep Space Industries, která se chystá v budoucnu dolovat v kosmu, by mohla planetka, jež nás brzo těsně mine, mít hodnotu skoro dvě stě miliard dolarů. Je to ale jen hrubý odhad. Složení asteroidu není známo.

Velikost planetky odhadují astronomové z její jasnosti a předpokládaného albeda, poměru dopadajícího a odraženého záření. Neví o ní skoro nic, takže nástřel Deep Space industries je lepší brát jako kuriozitu. Přesto není úplně od věci. Asteroidy by opravdu mohly obsahovat spoustu vzácných surovin. Počítá se mezi ně i voda, jíž je na Zemi v mnoha oblastech nedostatek. Podle společnosti tvoří voda šedesát pět miliard z odhadované ceny. Zbytek by měl připadat na kovy. Asteroid 2012 DA14 se firma odchytit a vytěžit nechystá.

Jeho dráha se k tomu nehodí. Jakkoliv se myšlenky na využití cenných materiálů na planetkách zdají být přehnaně futuristické, nelze jim upřít logiku. V současnosti stojí vynesení jedné tuny materiálu na oběžnou dráhu deset miliónů dolarů. Kdyby se lidé chtěli šířit sluneční soustavou, asi by se hodilo, aby těžili kovy k výrobě kosmických plavidel a kolonií mimo Zemi. Nemusely by se pak draze vynášet na oběžnou dráhu.

Není to od věci

To neznamená, že by potenciální těžba na asteroidech byla levná. Je ale možné, že se jí lidé v budoucnu nebudou moci vyhnout. Náš průmysl je závislý na množství klíčových prvků, jejichž zásoby v zemské kůře by mohly časem dojít. Počítá se k nim třeba zinek, olovo, cín, zlato, iridium, stříbro, kobalt a další elementy. Myšlenka hledat je na asteroidech není zas až tak překvapivá, jak by se mohla zdát.

Z asteroidů totiž pochází i velká část průmyslově hodnotných prvků v zemské kůře. Když byla Země ještě tekutá, klesla většina těžších prvků do jejího středu a utvořila dnešní jádro. Kůra samotná vznikala v počátcích vývoje naší planety z lehkých materiálů, které plavaly na povrchu.

Firma Deep Space Industries existuje teprve od ledna 2013. Není ale sama. Kromě ní je v USA zregistrovaná ještě další podobná společnost, Planetary Resources. Vlastní ji parta excentrických dolarových milionářů a miliardářů. Jsou mezi nimi i Larry Page a Eric Schmidt z Googlu, nebo režisér James Cameron.

Chvástavé plány

Deep Space Industries chce začít nabízet první komerční služby už v roce 2016. Její první podnik by mělo být zařízení na doplňování energie pro komunikační satelity, jakási vesmírná čerpací stanice. V budoucnu by chtěla nabídnout palivo i NASA, případně nějakému mezinárodnímu konsorciu, při přípravě budoucího pilotovaného letu na Mars. To už by ale mohlo pocházet z asteroidů. Voda na planetkách se dá rozložit na kyslík a vodík, které by se pak daly použít k pohonu meziplanetárních kosmických lodí.

Kromě těžby surovin na asteroidech by se firma chtěla vrhnout i na stavbu orbitálních slunečních elektráren a kosmických stanic. Její hlavní konkurent chce zpočátku vydělávat na malých teleskopech, namířených jak do kosmického prostoru, tak na Zemi. V další fázi chce napřed vytipovat asteroidy vhodné k těžbě, a pak na ně poslat robotické důlní stroje.

Další čtení

ilustrační foto

Sledujte oblohu. Spadne ruská kosmická sonda a nikdo neví kam

Věda a technika
2. 5. 2025

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ