Čína vyslala do vesmíru svou první sondu, která má přistát na Měsíci. Robotické vozítko, které má zkoumat povrch vesmírného tělesa, bylo na základě internetového hlasování veřejnosti pojmenováno Nefritový králík.
Sondu vynesla nosná raketa Dlouhý pochod, která odstartovala ze základny u města Si-čchan na jihozápadě Číny v pondělí v 01:30 místního času (neděle 18:30 SEČ). O startu informovala čínská státní televize. Čína vyslala k Měsíci již dvě sondy, které ale kolem něj jen obíhaly.
Peking představil model zlatě zbarveného měsíčního vozítka se šesti koly a solárními panely připomínajícími křídla tento měsíc. Vozítko je schopno zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.
Čínský mýtus o nefritovém králíkovi je prý odvozen od obrysů, které jsou patrné na povrchu Měsíce a podle některých pozorovatelů připomínají toto zvíře.
Čínská raketa odstartovala svou cestu k Měsíci.Let čínské lunární sondy probíhá zatím bez komplikací, kosmické plavidlo dosáhlo stanovené oběžné dráhy. Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že chce z této asijské země učinit vesmírnou supervelmoc.
Pokud sonda bez problémů dosedne, stane se Čína po Spojených státech a někdejším Sovětském svazu teprve třetí zemí, která zvládla na Měsíci takzvané měkké přistání. Půjde také o vůbec první lunární přistání v 21. století.
Čína i přes značné pokroky ve svém kosmickém programu stále výrazně zaostává za tradičními vesmírnými mocnostmi - USA a Ruskem, jejichž lunární zařízení přistála na Měsíci před více než čtyřmi desetiletími.
Nejnovější mise Čchang E-3 je klíčovou etapou v ambiciózním čínském vesmírném programu. Kolem roku 2017 se Čína chystá vypustit k Měsíci sondu, která by měla dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc.