Do vesmíru se chystají další české projekty

Věda a technika
29. 7. 2011 10:11
Češi se podílejí mimo jiné na vývoji přístrojů pro sondu Solar Orbiter.
Češi se podílejí mimo jiné na vývoji přístrojů pro sondu Solar Orbiter.

Česká republika je od roku 2008 členskou zemí Evropské kosmické agentury (ESA). Naši vědci a firmy se díky tomu mohou ucházet o zakázky související s výzkumem vesmíru. Řada z nich už běží, nyní ESA doporučila k realizaci dalších sedmnáct.

Češi tak budou moci čerpat z rozpočtu ESA dalších 75 milionů korun. Firmy, výzkumné instituce a univerzity se budou podílet na výzkumných projektech v oblasti pozemního segmentu, pozorování Země, raketových nosičů, navigace a technologických řešení s širším využitím.

Řešiteli čtyř doporučených projektů jsou ČVUT nebo některý z ústavů Akademie věd ČR, třináct projektů poběží v režii soukromých firem.

Dvě česká zařízení fungují na evropské sondě Proba 2."Výběru projektů předchází technická expertiza prováděná odborníky z ESA a o výběru následně rozhoduje společná pracovní skupina ESA a České republiky. Z první výzvy vzešlo čtrnáct českých projektů čerpajících z rozpočtu 65 milionů korun, tentokrát bylo doporučeno sedmnáct projektů s rozpočtem ještě zhruba o deset milionů vyšším," říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. Do dvou let by měla být připravena třetí výzva.

Předchozí zakázky

České technologie se už dříve uplatnily v řadě projektů ESA. Evropská družice Proba 2, která odstartovala v listopadu 2009, například nese dva české přístroje pro výzkum vlastností plazmy. Vyrobila je brněnská společnost CSRC podle podkladů připravených Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd.

Mikroakcelerometry pro družice SWARM jsou také Czech Made.Trojice ústavů AV (Astronomický ústav, Ústav fyziky atmosféry a Ústav fyziky plazmatu) připravuje ve spolupráci se soukromými firmami čtyři přístroje pro sondu Solar Orbiter, která by měla odstartovat v roce 2017.

ČVUT spolu s firmou CSRC vyvíjí zařízení pro synchronizaci atomových hodin na ISS s pozemní základnou pomocí laserového paprsku.

Výzkumný a zkušební letecký ústav spolu s dvanácti dalšími společnostmi připravil mikroakcelerometry pro družice SWARM určené pro přesné měření magnetického pole Země. Mikroakcelerometry jsou schopny změřit nepatrná zrychlení a díky tomu určit přesnou polohu družice. Do vesmíru by se měly dostat v roce 2012.

Češi se podílejí i na družicových systémech sloužících k předpovídání povodní, mapování povodí nebo vytváření aktuálních map pro humanitární pomoc v Africe.

Autor: - von -Foto: ESA

Další čtení

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ