NASA hlásí objev planety, která se alespoň co do velikosti podobá Zemi. Vzdálený svět obíhá okolo hvězdy v obyvatelné zóně. Na jeho povrchu mohou být podmínky k životu.
Kosmický dalekohled Kepler objevil u cizí hvězdy planetu, která se ze všech dosud známých světů nejvíce podobá Zemi. Možná však jen co se velikosti týče, neboť o podmínkách na povrchu toho moc nevíme.
Není to tak dávno, co NASA oznámila objev více než 700 nových planet mimo sluneční soustavu (exoplanet) pomoci dalekohledu Kepler. Ze dne na den se počet známých exoplanet zvýšil o desítky procent. Kepler hledá planety sledováním jasnosti 150 tisíc hvězd. Přítomnost planety se projeví periodickými poklesy jasnosti hvězdy v okamžiku, kdy planeta před hvězdou přechází.
Druhá Země?
Všech více než 700 nových přírůstků je součástí vícenásobných planetárních systémů, což znamená, že okolo hvězdy obíhají dvě a více planety, a právě to pomohlo v jejich ověření. Astronomové simulovali nejrůznější varianty toho, co pozorují, a planetární systém se jevil jako nejpravděpodobnější.
Jedním se zajímavých systémů byl Kepler-186. Okolo hvězdy o poloviční velikosti a hmotnosti ve srovnání se Sluncem obíhá pět planet. Čtyři z nich jsou o 40 až 80 procent větší než Země a obíhají okolo hvězdy mnohem blíže než Merkur ve sluneční soustavě.
Potvrzení páté planety s označením Kepler-186 f si astronomové nechali zvlášť. Není divu, jedná se o Zemi nejpodobnější známou exoplanetu. Kepler-186 f je pouze o 10 procent větší než Země a na jejím povrchu teoreticky mohou být podmínky k životu.
Jen základní informace
O planetě však máme jen základní informace. Okolo hvězdy obíhá 2,5x blíže než Země kolem Slunce a jeden rok na jejím povrchu trvá jen 130 dní. Pokud čekáte velké horko, budete zklamáni. Mateřská hvězda vyzařuje mnohem méně záření než Slunce, takže na povrchu planety hrozí spíše zima. Pokud by neměla atmosféru, teploměr by tam patrně ukazoval okolo -70 až -90 stupňů Celsia. Atmosféra však může povrch planety ohřát, bohužel o jejím složení nemáme ponětí.
Astronomové dnes znají více než tucet potenciálně obyvatelných planet. Z hlediska množství přijímaného záření od hvězdy je na tom nejlépe jiný Keplerův objev - planeta Kepler-22 b, která je ovšem více než dvakrát větší než Země.
Kosmický dalekohled Kepler se vydal do vesmíru v roce 2009. V loňském roce ukončil svůj provoz kvůli poruchám setrvačníků, které udržují jeho orientaci v kosmickém prostoru. NASA v současné době chystá částečné obnovení mise. Nefungující setrvačníky nahradí sluneční vítr a motory. Kepler tak bude schopen hledat další exoplanety, byť už asi ne tak malé jako Kepler-186 f.
Tip: postavte si vlastní planetární systém v zajímavé hře, více na exoplanety.cz