Jak se z galaxií stali kanibalové požírající se navzájem?

Věda a technika
15. 3. 2012 08:00
Barevné obrazce představují pohyb plynu uvnitř galaxií. Pohyb směrem k nám je zobrazen modře, od nás červeně.
Barevné obrazce představují pohyb plynu uvnitř galaxií. Pohyb směrem k nám je zobrazen modře, od nás červeně.

Mladé galaxie se chovají spořádaně a živí se výlučně nasáváním okolního plynu. Později však zvlčí, původní dietou pohrdnou, dají se na kanibalismus a pohlcují okolní menší galaxie. Vyplývá to z pozorování provedených dalekohledem VLT Evropské jižní observatoře.

První galaxie byly mnohem menší než mohutné spirální nebo eliptické hvězdné ostrovy, které jsou typické pro dnešní vesmír. Čemu současní obři vděčí za svou velikost? "Existují dva procesy, které vedou ke zvětšování galaxií: slévání, při němž velká galaxie pohlcuje menší, a pozvolné nasávání plynu z okolí. Oba mohou vést ke vzniku velkého počtu nových hvězd," vysvětluje Thierry Contini, vedoucí mezinárodního týmu, který zkoumal na plyn bohaté galaxie v raném stadiu vývoje. Zaměřil se na galaxie z období 3 až 5 miliard let po velkém třesku.

Pozorování naznačují, že postupné nasávání plynu hrálo hlavní roli při vzniku galaxií ve velmi mladém vesmíru, zatímco spojování galaxií se stalo významným až později.

Zkoumané galaxie se i v silném dalekohledu jeví jen jako slabé skvrnky. Citlivý spektrograf na teleskopu VLT přesto umožnil sledovat pohyb jejich různých částí a zkoumat, z čeho jsou složeny.

Galaxie leží v souhvězdí Velryby. Ve videu je každá z nich označena křížkem. Barevné mapy v závěru představují pohyb plynu uvnitř jednotlivých galaxií. Pohyb směrem k nám je zobrazen modře, od nás červeně. Mapy astronomům umožňují uričt, zda galaxie rotují jako jeden disk, nebo je jejich pohyb složitější. Z toho odhadují i historii jejich vzniku.

Pozorování přineslo několik překvapení. "Pro mne osobně bylo velkým překvapením, že jsme objevili řadu galaxií, u kterých plynná složka nerotuje. Takové galaxie v dnešním blízkém vesmíru nenajdeme a žádná ze současných teorií jejich existenci nepředpovídá," říká člen týmu Benoît Epinat.

"Rovněž jsme neočekávali, že tak vysoký počet mladých galaxií by mohl mít těžší prvky koncentrované ve svých vnějších částech - je to přesný opak toho, co pozorujeme dnes," dodává Thierry Contini.

Výsledky pozorování astronomové přezentovali ve čtveřici článků v časopise Astronomy & Astrophysics.

Autor: - von -Foto: ESO/CFHT

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ