Japonci zastavili raketu Epsilon 19 vteřin před startem

Věda a technika
27. 8. 2013 08:06
Diváci přihlížejí odpočítávání rakety Epsilon, která však po odečtu zůstává na svém místě.
Diváci přihlížejí odpočítávání rakety Epsilon, která však po odečtu zůstává na svém místě.

Japonsko odložilo úterní start nové nosné rakety Epsilon, která by měla této zemi zajistit levnější a rychlejší dopravu družic do kosmu. Japonská vesmírná agentura (JAXA) uvedla, že vypuštění rakety bylo na poslední chvíli automaticky zrušeno kvůli technickému problému.

"Odpočítávání bylo automaticky zastaveno pouhých 19 sekund před plánovaným startem. Šlo o nouzové opatření kvůli problému s polohovacím systémem rakety," prohlásila mluvčí JAXA. "Dnešní start jsme odložili a v tuto chvíli nemůžeme říci nic ohledně termínu dalšího pokusu o vypuštění rakety, protože příčina problému zůstává neznámá," dodala mluvčí s tím, že agentura nyní provádí kontrolu stroje.

Nová raketa Epsilon-1 by měla vynést na oběžnou dráhu malý ultrafialový teleskop SPRINT-A pro studium atmosfér blízkých planet.

Plánovaný start měl být v pořadí třetí ze čtyř startů raket, které Japonsko letos chystá. V prosinci by ještě do kosmu měla odletět raketa H-IIA s družicí ALOS-2 pro dálkový průzkum Země.

Nosná raketa Epsilon.Nosič Epsilon je první nově vyvinutou raketou v Japonsku od roku 2001. Jeho start byl chystán již na 22. srpna, ale i tehdy jeho vypuštění zmařily technické potíže.

Nosič Epsilon tvoří stupně známé z dosavadních raket, ale novinkou je systém řízení startu a celého letu, jenž umožňuje zkrácení přípravy a také zjednodušení a zlevnění mise.

Raketa byla navržena tak, aby její sestavení nezabralo více než týden a její vypuštění mohlo být řízeno pouze z jednoho či dvou přenosných počítačů v řídícím středisku s méně než deseti zaměstnanci.

Předstartovní přípravy a kontroly systémů nového vesmírného nosiče zajišťují vyspělé systémy Epsilonu, jež mohou odhalit případné závady a nedostatky a v některých případech je dokonce samy odstranit. Velikost rakety Epsilon je ve srovnání s raketou H-IIA poloviční a cena třetinová.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK

Další čtení

1. Skipe zhasíná: proč po 20 letech mizí ikona internetových hovorů

Věda a technika
4. 5. 2025
ilustrační foto

Sledujte oblohu. Spadne ruská kosmická sonda a nikdo neví kam

Věda a technika
2. 5. 2025

Dokonalý obraz, Samsung Odyssey OLED G8 s 27palcovým OLED 4K displejem si zamilujete

Věda a technika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ