Let Američana k ISS umaže z ruského dluhu u firmy Boeing

Věda a technika
13. 3. 2017 18:41
Mezinárodní vesmírná stanice ISS (ilustrační foto).
Mezinárodní vesmírná stanice ISS (ilustrační foto).

Náklady na zářijový let amerického astronauta kosmickou lodí Sojuz na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) budou hrazeny z dluhu, který má ruská raketová firma Eněrgija u amerického Boeingu. Agentuře TASS to řekl zdroj z ruského kosmického průmyslu. Eněrgija, hlavní výrobce ruské kosmické techniky, dluží americkému koncernu 330 milionů dolarů (8,3 miliardy korun) za nerealizovaný společný projekt z 90. let.

Projekt Sea Launch (Mořský start) počítal s vybudováním plovoucího kosmodromu v rovníkových oblastech Tichého oceánu, kde lze při startech nosných raket nejvýhodněji využít rychlost otáčení Země. Eněrgija o vybudování kosmodromu u Velikonočního ostrova uzavřela smlouvu s Boeingem v roce 1995, o čtrnáct let později ale projekt zkrachoval.

Kalifornský soud v roce 2015 rozhodl o tom, že Eněrgija má americké firmě splatit dluh, který při přípravě projektu Sea Launch vznikl. Loni se obě společnosti dohodly, že úhrada se uskuteční formou služeb při realizaci rusko-amerických projektů.

První splátkou má být zářijový let Američana Josepha Acaby, který dnes v Rusku zahájil přípravu na start. Další start se má za stejných podmínek uskutečnit napřesrok a tři pak v roce 2019.

Americká vesmírná agentura NASA ukončila v roce 2011 program raketoplánů, a od té doby využívá k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Kontrakt byl naposledy prodloužen v roce 2015. Částka za dopravu jedné osoby se podle informací médií pohybuje kolem 70 milionů dolarů.

Autor: ČTK , TASSFoto: ČTK/AP

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ