Na Mezinárodní vesmírnou stanici míří nezničitelný živočich

Věda a technika
17. 5. 2011 14:00
Želvušky nemají se želvami nic společného. Tvoří samostatný živočišný kmen.
Želvušky nemají se želvami nic společného. Tvoří samostatný živočišný kmen.

Raketoplán Endeavour veze na ISS kromě lidské posádky a plyšového Krtečka také nenápadné hrdiny - milimetrové živočichy, kteří dovedou přežít extrémní podmínky otevřeného vesmíru. Vědci budou zkoumat, čemu za svou neobyčejnou odolnost vděčí.

Želvušky jsou drobní mnohobuněční živočichové žijící ve vlhkém mechu a v mělkých vodách i u nás. Se želvami nemají nic společného, tvoří samostatný živočišný kmen. Celkem biologové rozeznávají asi čtyři sta druhů.

Předchozí experimenty prokázaly, že přečkají zmražení téměř na absolutní nulu (-273 °C), var při 150 °C, koupel v organických rozpouštědlech, tlaky šestkrát vyšší než na dně Mariánského příkopu, vakuum, vysoké dávky ionizujícího kosmického záření...

Umožňuje jim to stav podobný "dočasné smrti" - dovedou snížit metabolismus na desetitisícinu obvyklých hodnot a "mumifikovat" své tělo cukrem trehalózou, která chrání buňky před poškozením. Přesný mechanismus celého procesu však vědci dosud neznají.

Želvušky v mikroskopu působí trochu neohrabaně - jako medvíďata. Angličané jim proto říkají water bears - vodní medvědi. A také moss piglets - mechová selátka. Podobná jména mají i v dalších jazycích.

Na želvušky se pozornost vědců soustřeďuje od roku 2007, kdy mise FOTON-M3 Evropské kosmické agentury objevila jejich schopnost přežít ve vesmíru. V pondělí mikroskopický kosmonaut opět vyrazil do vesmíru coby součást projektu BIOKISS italské kosmické agentury.

Vědecký tým bude zkoumat změny v genetické informaci želvušek a zjišťovat, jak se jejich buňky přizpůsobují extrémním teplotám, dehydrataci a poškození způsobenému ionizujícím zářením.

Výsledky by mohly pomoci vyvinout techniky ochrany dalších organismů včetně člověka před extrémním stresem vesmírných podmínek při dlouhodobějších kosmických výpravách.

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ