Nabídka snů? Odměna půl milionu za 70 dní nonstop ležení

Věda a technika
16. 4. 2015 18:01
Dobrovolníci musí vydržet 70 dní ležet na lůžku.
Dobrovolníci musí vydržet 70 dní ležet na lůžku.

NASA shání dobrovolníky, kteří ze všeho nejraději leží a nic nedělají. Všem peciválům, kteří jsou však v dobré kondici, a kteří vydrží 70 dní v kuse ležet na speciálním lůžku, slibuje plat až 18 tisíc dolarů, což je necelých 500 tisíc korun. Celý průzkum potrvá více než tři měsíce a po celou dobu na lůžku jsou povoleny jen fyzicky nenáročné aktivity, jako je čtení či používání počítače.

Jak ležet v posteli a přitom vydělávat statisíce? Pokud patříte k lenochům, ale jste v dobré fyzické i psychické kondici, tak právě přesně pro vás je nejnovější pracovní nabídka od NASA. Ta totiž nyní zkoumá, jak se dlouhé kosmické putování po vesmíru podepíše na lidském těle.

NASA pro svůj výzkum shání dobrovolníky do dvou skupin: "cvičící" a "necvičící". Nejprve však budou dva až tři týdny testováni při běžné každodenní činnosti a poté by po dobu 10 týdnů leželi 24 hodin denně na speciálním lůžku, uvádí The Independent. Lůžko je mírně nakloněné tak, že člověk bude mít hlavu směrem dolů a nohy nahoru.

Cílem výzkumu je zjistit, jak udržet kosmonauty během dlouhodobého pobytu ve vesmíru stále v kondici.Lenoši v necvičící skupině se opravdu celých 70 dní nebudou moci hýbat, zatímco lidé v cvičící budou naopak pravidelně provádět různé cviky na posilovacích strojích. Odlišná bude postupně i náročnost cviků.

I když se může zdát, že "necvičící" varianta je mnohem pohodlnější - ležíš, povolené je čtení knih či práce s počítačem a bereš peníze - přináší však mnohem větší zdravotní riziko, především nesnesitelná bolest zad a proleženiny. Poté se následujících 14 dní budou dobrovolníci věnovat jen sportu, aby se zjistilo, jaké cvičení nejlépe pomůže tělu se přizpůsobit zpět k normálu.

Zájemci musí počítat s pravidelnými testy, které budou zkoumat stav srdce, svalů či nervového systému. Hlavním cílem tohoto výzkumu je tedy najít způsob, jak udržet astronauty během dlouhodobého pobytu ve vesmíru stále v dobré kondici, zdraví a bezpečí.

Každému dobrovolníkovi nakonec NASA vyplatí v přepočtu až půl milionu korun, nicméně účastníkem výzkumu musí být pouze občan USA.

Další čtení

Hra F1 25 už má datum vydání, edice a znají se HW nároky. Brzy se těšte

Věda a technika
14. 5. 2025
Tom a Jerry

Češi vybudovali největší sbírku myší domácích na světě. Pomůže vědě

Věda a technika
13. 5. 2025
Pivo

Vědci z Brna zkoumají, jak vylepšit pěstování ječmene. Pro záchranu piva

Věda a technika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ