Čínští vědci zveřejnili důvod havárie lunárního vozítka Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci. Podle jednoho z designérů robota Nefritový králík s největší pravděpodobností narazil v lednu do velkého kamene na povrchu Měsíce a rozbila se mu kola. Vozítko se nemůže pohybovat, stále je prý ale funkční, i když jeho činnost slábne. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Zástupce hlavního designéra vozítka Čang Jü-chua, který se podílí na vyšetřování poruchy robota, uvedl, že Nefritový králík přistál na Měsíci v oblasti s náročnějším terénem, než se očekávalo. Oblast vypadá "téměř jako kamenolom", kde jsou na každých 100 metrech čtverečních nejméně čtyři balvany o výšce minimálně 20 centimetrů, řekl Čang.
Šestikolový robot Nefritový králík dosedl na Měsíc 14. prosince společně s modulem Čchang-e 3. O dva dny později už začal na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po zdrojích surovin.
Letos 25. ledna se ale těsně před začátkem lunární noci u stroje objevily problémy s mechanickým ovládáním, které vyvolaly obavy, že už vozítko neprocitne a neozve se. V polovině února Nefritový králík začal znovu vysílat signály, nedokáže ale aktivovat svá kola.
Vědci doposud spojovali poruchu Králíka s nízkou teplotou na Měsíci během měsíční noci, která trvá dva týdny po dobu, kdy se příslušná část Měsíce odvrátí od Slunce a teplota extrémně klesne. Experti se domnívali, že mráz ochromil elektrické obvody robota.
Designér Čang ze Šanghajské akademie technologií vesmírných letů ale dnes prohlásil, že se vyšetřovatelé shodli na nárazu do velkého kamene jako na pravděpodobné příčině ochromení vozítka.Nefritový králík zůstává "naživu" a jeho vědecká zařízení, jako kupříkladu teleskop, nadále vysílají užitečná data, sdělil Čang. Králík ale postupem času ztrácí elektrickou kapacitu a nakonec nebude schopen se dobíjet pomocí svých solárních panelů, dodal.
Podle Čanga se čínští experti chystají vyslat na Měsíc v příštím roce modul Čchang-e 4 s podobným lunárním vozítkem jako Nefritový králík. Pracují také již na vývoji prototypu Čchang-e 5, který by měl být vypraven na Měsíc v roce 2017 a měl by se vrátit zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy.
Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání přirozené družice Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země prvního "tchajkonauta". Vesmírný program je v Číně zdrojem pýchy a přistání Nefritového králíka tam sledovaly miliony lidí.
Nefritový králík si na Měsíci rozbil kola o šutr. Nehýbe se, ale funguje
Věda a technika
21. 7. 2014 15:45
Čínské lunární vozítko Nefritový králík.