Kosmická loď Sojuz TMA-11M s tříčlennou mezinárodní posádkou se ve čtvrtek úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). K orbitálnímu komplexu dorazila po šestihodinovém letu z kazašského kosmodromu Bajkonur s ruským velitelem Michailem Ťurinem, Japoncem Koičim Wakatou a s americkým astronautem Richardem Mastracchiem. A také s olympijskou pochodní, která se tak na své cestě do olympijského Soči zastaví i ve vesmíru.
Sojuz zamířil k ISS ve zkráceném letovém režimu. Zatímco dříve cesta ruských kosmických lodí ze Země ke stanici trvala dva dny, od letošního března ji absolvují posádky za necelých šest hodin. Spojení i vstup nové posádky do stanice přenášel v přímém přenosu na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
"Byla to skvělá jízda a jsme rádi, že jsme tady," řekl ve videopřenosu Mastracchio.
Poklopy přechodové komory se otevřely po nezbytném čekání na to, až se vyrovná tlak v lodi a ve stanici. Pak už do ISS hrdě "vplul" Ťurin s olympijskou pochodní. Předtím prohlásil, že pochodeň je symbolem míru a vyjádřil radost nad tím, že se tato mise koná.
Mise je sice nákladná, ale "celé Rusko je hrdé na své zimní hry a na svůj kosmický program", řekl na kosmodromu Bajkonur ruský vicepremiér Dmitrij Kozak. "Skoro to vypadá, jako by se nyní lety do vesmíru staly olympijskou disciplínou," dodal Kozak.
S nově příchozími je nyní na ISS výjimečně devět kosmonautů, než se v pondělí vrátí na Zemi po téměř šesti měsících trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano. Ti s sebou vezmou zpět i olympijskou pochodeň.
Symbolické předání štafety je stanoveno na sobotu, nedojde k němu ale přímo v prostorách stanice. Při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij. Podle Kotova by mělo jít o velkou show, kterou budou moci zhlédnout miliony televizních diváků. Cílem je prý pořídit snímek olympijské pochodně se Zemí v pozadí. Pověstnou třešničkou na dortu by pro Moskvu bylo, kdyby orbitální komplex zrovna přelétal nad Soči.
Kosmická verze štafety je vybavena jistícím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému pochodeň vyklouzla z ruky a uletěla. V takovém případě by se z ní stal nebezpečný projektil, který by při oblétání planety mohl ISS ohrožovat stejně, jako ji ohrožuje jiné kosmické smetí. Pochodeň po celou dobu nebude zapálená. Uvnitř kosmické lodě a stanice to není možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.
Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány. Nicméně štafeta tentokrát primát získá, protože vůbec poprvé bude předána v otevřeném kosmu.
Agentura Interfax napsala, že start nosné rakety se Sojuzem TMA-11M byl pojištěn na více než dvě miliardy rublů (1,18 miliardy Kč). Pojištěno bylo i spojení lodi s ISS.
Právě vysoké náklady na "pochodňovou" misi jsou terčem kritiky. Jenom přípravy riskantního výstupu do volného prostou s olympijským ohněm zaberou zhruba den. Náklady takového výstupu na jednoho kosmonauta přitom činí zhruba 1,5 milionů eur (přes 40 milionů Kč).
Pochodeň navíc zabírá místo v už tak malém transportním prostoru Sojuzu. Každý kilogram hmotnosti na palubě navíc podle agentury DPA představuje dodatečné náklady ve výši až 22 tisíc eur (téměř 600 tisíc korun). Není sice známo, kolik speciálně upravená pochodeň váží, ale ty běžné mají 1,8 kilogramu.
Vědci si zase stěžují na "zesvětštění" letů do vesmíru. Show s olympijským ohněm prý zcela zastíní význam důležitých experimentů na ISS.