Do konkurzu na nejdobrodružnější zaměstnání na světě se přihlásil rekordní počet zájemců. Vítězové budou mít po dlouhé době šanci pilotovat kosmickou loď americké provenience.
Do výběrového řízení na budoucí astronauty se přihlásilo přes 18 300 lidí. NASA jich potřebuje čtrnáct. Jména šťastlivců oznámí příští rok na jaře. Postoupí do dvouletého výcviku, po němž budou oficiálně kvalifikováni pro práci v kosmu. To ovšem neznamená, že hned poletí do vesmíru. I když naprostá většina astronautů opravdu letí, musí napřed čekat, až budou vybráni do konkrétní mise. Požadavky na uchazeče o zaměstnání astronauta nejsou tak náročné, jak byste možná tipovali. Samozřejmě je potřeba být americkým občanem.
Není ovšem nutno dosáhnout zvlášť vysoké akademické kvalifikace. K přijímačkám se můžete přihlásit, pokud máte za sebou úspěšné bakalářské studium techniky, biologie, fyziky, informatiky nebo matematiky.
V USA opouští většina studentů univerzity s bakalářským diplomem. Magisterské vzdělání se už považuje za postgraduální, což se v Česku neujalo.
Věk není důležitý
Abyste se mohli přihlásit, musíte v oboru, který jste vystudovali, buďto tři roky pracovat nebo studovat dál. Magisterský diplom se počítá jako jeden další rok, doktorský jako celé tři. Alternativní možnost je mít nalétáno 1000 hodin jako pilot tryskového letadla. První astronauti byli piloti stíhaček a zaměstnání zkušebního pilota je pořád velké plus. Časem se to ale požadavky změnily. Dnes se jako praxe počítá dokonce i učení, včetně učení ve školce.
Přihláška není omezená věkem. Nejmladší člověk ve vesmíru byl Rus German Titov, který letěl na kosmické lodi Vostok 2 v pětadvaceti letech. V americkém programu byla nejmladší Sally Rideová. Letěla na raketoplánu Challenger, když jí bylo 32 let. Nejstarší člověk ve vesmíru byl Američan John Glenn. Pátý člověk v kosmu a veterán programu Mercury se dostal znovu na oběžnou dráhu v sedmasedmdesáti.
Místo věku má však NASA požadavky na fyzickou schránku uchazečů. Musí být vysocí mezi 157,5 a 190,5 centimetry (v USA se používají stopy a palce, proto necelá čísla.). Musí dobře vidět.
Je požadována zraková ostrost odpovídající dokonale zdravému oku. Můžete si k ní ale pomoci brýlemi, případně laserovou operací, od níž ovšem musí uplynout nejméně rok. Krevní tlak vsedě na židli potřebujete mít do 140 na 90. Až na tu maximální výšku to tedy není tak zlé.
Přírodovědci ve výhodě
Členové nové skupiny amerických astronautů budou mít možnost letět jedním ze tří připravovaných typů kosmických lodí. Mohly by to být buď dopravní kapsule Dragon od firmy SpaceX, CST-100 od Boeingu, nebo nová kosmická loď Orion, přezdávaná Apollo na steroidech. Ta je určená k letu do vzdáleného vesmíru, snad i k Marsu.
Osmnáct tisíc přihlášek je rekord. V minulosti se zatoužilo stát astronauty nejvíc osm tisíc lidí v roce 1978. Zahraniční média připisují nebývalý zájem o nebezpečné zaměstnání třem faktorům. První z nich je rozšíření sociálních sítí, na nichž si kosmický výzkum a NASA vedou velmi dobře.
Ruku v ruce s ním jde popularita všelijakých filmů situovaných do vesmíru, ať už jsou to pohádkové Hvězdné války, nebo vážnější a realističtější Gravitace. Ve Spojených státech také posledních několik let roste zájem absolventů technických a přírodovědných oborů.
K dnešnímu dni bylo ve vesmíru 546 šest lidí. Můžete se setkat i s trochu odlišným číslem. V Evropě se za hranici vesmíru většinou považuje výška sto kilometrů, v Americe je to padesát mil (80 km). Například piloti raketového letounu X-15 dostávali své oficiální astronautské odznaky až dodatečně.