Odborná porota zase vybrala nejhezčí astrofotografii za minulý měsíc. Tentokrát vyhrál amatérský astronom Libor Šmíd, který vyfotografoval nedávno objevenou vlasatici C/2013 US10 (Catalina). Nedávno ji objevil automatický průzkum oblohy, který se specializuje na identifikaci potencionálně nebezpečných komet a planetek. Srážka s kometou na obrázku nám nehrozí, ale zase si můžete prohlédnout animaci jejího ohonu.
Projekt Catalina Sky Survey má za úkol hledat planetky, které by se mohly srazit se Zemí. Používá k tomu dva dalekohledy, jež automaticky fotografují oblohu. Snímky vyhodnocuje počítač a hledá, kde se na nich co pohnulo. Před třemi lety našel malý flíček z nějž se vyloupla nová kometa. Vloni v zimě se kometa objevila na obloze severní polokoule, čehož využil Plzeňský amatérský astronom Libor Šmíd. Nejen, že kometu vyfotografoval, ale vyrobil z řady fotografií i gif animaci, na kterou se můžete podívat na jeho webu.
Jsou na ní vidět dva ohony vlasatice. Spodní z nich je prachový, horní iontový. Iontový se mění působením slunečního větru - proudu nabitých částic, které neustále plive do prostoru Slunce. Jako když dýchnete do plamene svíčky.
Kometa nejspíš přiletěla do vnitřní oblasti sluneční soustavy z Oortova oblaku. Měla by to být sféra zmrzlých balvanů obklopující Slunce. Její poloměr by měl být asi padesát tisíc násobků průměrné vzdálenosti Země od Slunce. Existenci oblaku se ještě nepodařilo prokázat. Většina astronomů na něj však věří. Považují ho za pozůstatek zárodečné mlhoviny, z níž vznikly planety sluneční soustavy. Včetně Země.